Nawigacja

Nawigacja

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Kronika roku szkolnego 2017/2018 Kronika roku szkolnego 2016/2017 Kronika roku szkolnego 2015/2016 Kronika roku szkolnego 2014/2015 Kronika roku szkolnego 2011/2012 Kronika roku szkolnego 2010/2011 Kronika roku szkolnego 2009/2010 Kronika roku szkolnego 2008/2009 Kronika roku szkolnego 2018/2019 Kronika roku szkolnego 2019/2020 Kronika roku szkolnego 2020/2021 Kronika roku szkolnego 2021/2022 Kronika roku szkolnego 2022/2023

Kronika szkolna

Kronika roku szkolnego 2022/2023

Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta w Kościele pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca w Drugni. Zebrani uczniowie, rodzice oraz goście zaproszeni wysłuchali słów księdza proboszcza Andrzeja Ligenzy o wartości człowieka.

Druga część inauguracji odbyła się w sali gimnastycznej w budynku szkoły. Na początku wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy i szkolny.

Cieszymy się bardzo, że uczniowie po dwóch miesiącach odpoczynku powrócili do szkoły z uśmiechem na twarzy i z optymistycznym spojrzeniem w przyszłość.

Życzeń nie było końca. Piękne słowa popłynęły z ust Burmistrza Miasta i Gminy Pierzchnica Pana Stanisława Strąka, który podkreślił wysoki poziom szkoły i życzył uczniom samych sukcesów. Do życzeń dołączył Pan Stanisław Kwapisz. Dyrektor szkoły dokładnie przedstawiła organizację pracy w nadchodzącym  roku i z pozytywnym nastawieniem ogłosiła, że Nowy Rok Szkolny 2022/2023 oficjalnie się już rozpoczął.

„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”

Święty Jan Paweł II                                                              Zapraszamy do galerii zdjęć

Kochane Pierwszaki

6 września uczniowie klasy I wzięli udział w XIII edycji przedsięwzięcia edukacyjno – profilaktycznego ,,Kochane Pierwszaki”. Uroczystość odbywała się w Hali Legionów w Kielcach, brało w niej udział koło 1,6 tys. pierwszaków z województwa świętokrzyskiego. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkole podstawowej z najważniejszymi, podstawowymi zasadami bezpieczeństwa jak: promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uświadomienie uczniom zagrożeń i skutków wypadków drogowych, kształtowanie umiejętności bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym oraz przewidywania skutków zabaw w pobliżu jezdni i na jezdni.

Dzieci miały możliwość oglądania wozów strażackich, policyjnych i wojskowych, pojazdu quad, motocykli policyjnych, trójnogu z manekinem w uprzęży, sprzętu jakim posługują się strażacy podczas akcji i stoiska daktyloskopijnego. W czasie uroczystości Biskup Pomocniczy Marian Florczyk pobłogosławił dzieci oraz poświęcił ich tornistry i przybory szkolne. Wszyscy znakomicie bawili się, tańczyli i śpiewali różne piosenki. Zgromadzone pierwszaki otrzymały  odblaski, książeczkę „Podróżnik Europejski” oraz słodki poczęstunek. Była to wspaniała okazja do wspólnej integracji i zabawy. Uwieńczeniem spotkania było wykonanie pamiątkowego zdjęcia z Policjantami i Koziołkiem Matołkiem, który towarzyszył pierwszakom w czasie uroczystości. Nasze Pierwszaki bawiły się doskonale, z uśmiechem, pełni wrażeń bezpiecznie wróciły do szkoły.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Bieg Fair Play

7 września obchodzimy Światowy Dzień Fair Play ustanowiony w 2020 roku przez cztery organizacje, w tym Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP) i Europejskie Stowarzyszenie Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję zasad fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu.

Uczniowie naszej szkoły czynnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Fair Play poprzez udział w Biegach Fair Play organizowanych podczas lekcji wychowania fizycznego. Wydarzeniu towarzyszyły także inne inicjatywy o charakterze edukacyjnym m. in. pogadanki oraz wykonanie prac plastycznych zawierających zbiór podstawowych wartości w sporcie. Obchody wśród naszej młodzieży cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wziąć udział w tak wspaniałej inicjatywie. Z pewnością weźmiemy udział w kolejnych edycjach.                                                                                                                  Zapraszamy do galerii zdjęć

Wojewódzkie Uroczystości „Pamiętamy o Westerplatczykach”

W dniu 7 września 2022 r.  Poczet Sztandarowy naszej szkoły wziął udział w podniosłych uroczystościach upamiętniających uczestników obrony Westerplatte we wrześniu 1939 r.

Pierwszy punkt obchodów rozpoczął się w Bazylice Katedralnej w Kielcach, gdzie została odprawiona msza święta w intencji żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte. Następnie uczestnicy uroczystości, w tym przedstawiciele władz miasta, regionu, Instytutu Pamięci Narodowej, wojska oraz służb mundurowych, a także uczniowie kieleckich szkół przeszli z katedry na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach, gdzie odśpiewano hymn oraz złożono kwiaty pod tablicą poświęconą westerplatczykom.

Uroczystość miała bardzo podnośny i patriotyczny charakter. Okazała się wspaniałą lekcją historii dla wszystkich, którzy brali w niej udział.                                                                                           Zapraszamy do galerii zdjęć

Smerfy w opałach

16 września 2022 r. uczniowie z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu „Smerfy bezpiecznie". Profilaktyczny program dla przedszkolaków przedstawił „Teatr Blaszany Bębenek". Przy wspaniałej zabawie i dreszczyku grozy (z powodu Gargamela) przepisy ruchu drogowego wydawały się łatwiejsze. Wiedza naszych przedszkolaków uratowała nawet Ważniaka z rąk Gargamela i Klakiera.

Serdecznie dziękujemy Społecznemu Ruchowi Trzeźwości z Pierzchnicy za sfinansowanie tak wspaniałej lekcji bezpieczeństwa.                                                                                                         Zapraszamy do galerii zdjęć

Wozy policyjne przed szkołą w Drugni

16 września  w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Policji,  którzy w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” przeprowadzili z uczniami pogadankę pn. „Witaj szkoło”.

Tematem spotkania było bezpieczeństwo ucznia w drodze do szkoły oraz bezpieczeństwo w szkole i w domu. Najmłodsi poznali zasady poruszania się po drogach oraz zostali uczuleni na zagrożenia wynikające z kontaktów z obcymi ludźmi. Starsi zostali zapoznani z ruchem drogowym rowerzystów oraz problemem odpowiedzialności karnej nieletnich. Podczas spotkania funkcjonariusze podkreślali, jak ważne jest to, aby być widocznym na drodze. Wszystkich zachęcili do noszenia elementów odblaskowych. Ponadto prowadzący omówili zasady udzielania pierwszej pomocy, przypomnieli numery alarmowe, zwrócili uwagę na hejt i jego konsekwencje.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w prelekcji, dowodem ich zainteresowania było  niezmierne zaangażowanie w dyskusję. Przekazane informacje zostały przez uczniów ocenione jako niezwykle ważne.

Największą radość dzieci wzbudziła jednak możliwość bezpośredniego kontaktu z wozami policyjnymi oraz z różnego typu sprzętem policyjnym.

Serdecznie dziękujemy st. sierżantowi Tomaszowi Olszak za rzetelne wyjaśnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i cierpliwe odpowiedzi na nietypowe pytania.  Sierżantowi Łukaszowi Górskiemu dziękujemy za demonstrowanie sprzętu oraz udostępnienie wozu policyjnego. Aspirantowi Mariuszowi Pawłowskiemu dziękujemy za poczucie humoru, które nadało spotkaniu atmosfery przyjaźni i życzliwości.

Zapraszamy do szkoły na kolejne prelekcje.                                                                  Zapraszamy do galerii zdjęć

Europejski Tydzień Sportu

W minionym tygodniu w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Tydzień Sportu, który zainaugurowały zmagania sportowe na torze przeszkód. Każdy uczeń szkoły podstawowej pokonał przygotowaną drogę zmagań licząc się z hasłem przewodnim „Tory przeszkód pokonujemy! Zimą za to nie chorujemy!” Tor nie był łatwy: przeskoczenie skrzyni, bieg po kamykach sensorycznych, przewrót w przód, podciąganie się na ławeczkach, ciemny tunel czy  slalom świadczył tylko o wysokich umiejętnościach dzieci.

Tegoroczna ósma edycja Europejskiego Tygodnia Sportu odbyła się w dniach od 23 do 30 września 2022r.

Europejski Tydzień Sportu to edukacja młodego pokolenia poprzez kształtowanie zdrowego, aktywnego trybu życia oraz właściwe zachowanie.

Zapraszamy na relację filmową: Część 1    Część 2

Projekt edukacyjny „Dary jesieni”

W ubiegłym tygodniu w oddziale najmłodszych przedszkolaków zrealizowany został projekt edukacyjny: „Skarby jesieni”. Projekt rozpoczęliśmy od wspólnego poszukiwania zmian zachodzących w przyrodzie. Następnie każdy przedszkolak wraz z rodzicami zgromadził najróżniejsze dary jesieni ze swojego ogródka i najbliższej okolicy. Wszystkie skarby wykorzystane zostały do stworzenia pokaźnych rozmiarów jesiennego kącika przyrodniczego. Przedszkolaki były bardzo zaangażowane w tworzenie naszego późniejszego tła fotograficznego: układały warzywa, segregowały do koszy kasztany i orzechy. Pracy i uśmiechów wystarczyło dla każdego. Długo też uczyliśmy się piosenki „Jesienna wyliczanka”, której głośne zaśpiewanie miało zachęcić Panią Jesień do odwiedzin w naszym przedszkolu. Czy było warto i czy nam się udało? Obejrzyjcie naszą galerię i oceńcie sami. Dziękujemy przedszkolakom i ich rodzicom za ogromne zaangażowanie – bez Was by się to nie udało.

   Kliknij aby obejrzeć filmik                          Zapraszamy do galerii zdjęć

Dzień Edukacji Narodowej

13 października o godzinie 12.30 do naszej szkoły na uroczystość Dnia Edukacji Narodowej, przybyli zaproszeni goście. Wśród gości byli: Pan Stanisław Strąk - Burmistrz Miasta i Gminy Pierzchnica, Pan Stanisław Kwapisz - przedstawiciel organu prowadzącego, przedstawiciele Rady Rodziców oraz emerytka Pani Krystyna Kucharczyk. Pani Dyrektor Elżbieta Stemplewska przywitała gości i zaprosiła wszystkich na program artystyczny, w którym uczniowie klasy 4 i 5 dziękowali swoim nauczycielom za wiedzę, trud, serce i uśmiech. Oprócz tradycyjnych wierszy i piosenek, dziewczyny z klas starszych odegrały scenkę pt. „Długa przerwa w pokoju nauczycielskim”. Nie zabrakło także muzyki na żywo, dziewczynom na klawiszach przygrywał Bartek Słopiecki uczeń klasy 5. Cały występ był udany, ale najwięcej braw otrzymały dziewczynki z klas młodszych, należące do Koła Rytm. Wykonały one piosenkę i taniec „Chocolate”. Na koniec nie zabrakło życzeń dla pracowników szkoły. Była też słodka niespodzianka od Rady Rodziców w postaci pysznego tortu.

Dziękujemy                                                                                                               Zapraszamy do galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej w uroczystości.

Odcinek 1   Odcinek 2   Odcinek 3   Odcinek 4   Odcinek 5   Odcinek 6   Odcinek 7

Święto Patrona Szkoły

20 października 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole XXII Dzień Papieski, który przebiegał pod hasłem „Blask Prawdy”. Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Drugni przez proboszcza księdza Andrzeja Ligenzę.

Po zakończonej liturgii, w szkole odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy III i VI oraz Szkolnego Koła „Rytm”. Prowadzący zaprezentowali najważniejsze fakty z życia naszego patrona – wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II, recytowali wiersze nawiązujące do jego działalności. Dziewczynki – chórzystki z koła „Rytm” pięknym śpiewem wzbogaciły tę uroczystość i wywołały wiele wzruszenia wśród zebranych.

Na koniec zostali nagrodzeni wielkimi brawami i bardzo ciepłymi słowami uznania. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy uświetnili tę uroczystość.                                                                               Zapraszamy do galerii zdjęć

Zapraszamy do relacji filmowej z uroczystości:

Część 1  Część 2  Część 3  Część 4  Część 5  Część 6  Część 7  Część 8  Część 9  Część 10

Ślubowanie klasy pierwszej 

27 października 2022 roku był szczególnym dniem w życiu najmłodszych uczniów naszej szkoły. W obecności zaproszonych gości, rodziców, pracowników szkoły i uczniów nasi pierwszoklasiści zdali swój pierwszy egzamin na piątkę. Uroczystość zainaugurował taniec narodowy „Polonez”, który podkreślił podniosły charakter Ślubowania. W czasie występów dzieci zaprezentowały się wspaniale, dając pokaz kunsztu wokalnego, tanecznego i aktorskiego. Po części artystycznej w podniosłej atmosferze, na sztandar szkoły złożyły uroczyste ślubowanie.

Ślubowali być: dobrymi Polakami,

godnie reprezentować szkołę,

zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor kolorowym ołówkiem dokonała symbolicznego aktu pasowania na ucznia. Wychowawczyni zaś przypięła każdemu dziecku tarczę z logo szkoły i wręczyła pamiątkowy dyplom. Ukoronowaniem aktu pasowania było odciśnięcie kciuka w kronice szkoły. Następnie Pani Dyrektor, Zarząd Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego, Burmistrz Miasta i Gminy Pierzchnica Pan Stanisław Strąk, Pani Kierownik Biblioteki w Pierzchnicy Jolanta Adamska, Pan Stanisław Kwapisz, przedstawiciele Rady Rodziców i Rodzice oraz Panie z zaprzyjaźnionego Biura Rachunkowego gratulowali pierwszakom przyjęcia do szkolnej braci uczniowskiej, życzyli sukcesów w nauce i obdarowali ich wspaniałymi prezentami. Uśmiechnięci i szczęśliwi  uczniowie z dumą przyjmowali życzenia i prezenty.

Zwieńczeniem uroczystości był poczęstunek i niezwykła niespodzianka przygotowana przez rodziców. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów.                                                             Zapraszamy do galerii zdjęć

Zapraszamy do relacji filmowej z uroczystości:

Część 1   Część 2   Część 3   Część 4   Część 5   Część 6   Część 7   Część 8

Przerwa na czytanie

28 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Przerwa na czytanie”. Po raz pierwszy przyłączyliśmy się do III Międzynarodowej edycji VII ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.

Na każdej przerwie uczniowie czytali przyniesione z domu lub wypożyczone książki. W tym dniu, aby przyjemniej było zagłębić się w lekturę, poczuć się jak w domu dzieci mogły zabrać ze sobą ulubionego pluszaka lub kocyk.

Dużym zaangażowaniem wykazali się uczniowie młodszych klas. Z wielką przyjemnością oddali się lekturze i czytali książki na każdej przerwie, w różnych miejscach, nawet w namiocie. Dziękujemy Wam serdecznie.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Konkurs drogowy

4 listopada 2022 roku na terenie Targów Kielce odbyły się eliminacje powiatowe do XIV Edycji Wojewódzkiego Konkursu „Bezpieczeństwo na piątkę”.

W zmaganiach wzięło udział 15 drużyn z powiatu kieleckiego. Uczestnicy musieli wykonać test na temat bezpieczeństwa na drodze i w gospodarstwie oraz pokonać rowerowy tor przeszkód. Do punktacji liczyła się także ocena wcześniej przygotowywanej pracy zatytułowanej „Bezpieczna droga do szkoły. 85 lat policji drogowej”.

W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w tym turnieju. Przyjemnie jest nam ogłosić, że uczniowie naszej szkoły w składzie: Bartosz Czechowski, Karol Pietrusik i Bartosz Słopiecki zajęli V miejsce. Chłopcy wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu ruchu drogowego. Chłopcy serdecznie Wam gratulujemy.

Zapraszamy do galerii zdjęć

"Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki”

21 października 2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego „0” oraz z klas I-III pojechały do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach na spektakl ,,Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki”. Aktorzy z Kieleckiego Teatru Lektur przedstawiali wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Piękna bajkowa sceneria i żartobliwa gra aktorów sprawiły, że przez cały czas na widowni słychać było radość i śmiech dzieci. Dodatkową atrakcją widowiska była wspólna inscenizacja wiersza ,,Rzepka”. Na koniec dzieci razem z aktorami zaśpiewali piosenkę ,,Fantazja”. Uczniowie zachwyceni spektaklem, w wyśmienitych nastrojach powrócili do domów.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Akcja profilaktyczna

We współpracy ze Społecznym Ruchem Trzeźwości w Pierzchnicy nasza szkoła wzięła udział w akcji profilaktycznej pod nazwą „XXI wiek w zdrowiu - bez nałogów i uzależnień”. Działania miały na celu promocję zdrowego stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki uzależnień. W ramach projektu przeprowadzone zostały liczne pogadanki i lekcje tematyczne poświęcone szkodliwości nałogów. Dzieci wzięły udział w konkursach w dwóch kategoriach wiekowych. Uczniowie klas I-IV przygotowali piękne prace plastyczne. Młodzież klas V-VIII nagrywała krótkie filmiki promujące zdrowy styl życia. Podsumowaniem akcji okazał się występ, który odbył się w dniu 07.11.2022r. Młodzi artyści przedstawili negatywny wpływ używek na organizm człowieka, sposoby radzenia sobie z uzależnieniami oraz zasady dbania o własne zdrowie.

Pragniemy serdecznie podziękować prezesowi Społecznego Ruchu Trzeźwości Panu Markowi Kułanowi za sfinansowanie nagród dla naszych podopiecznych.

Dziękujemy również uczniom, którzy wzięli udział w akcji oraz gratulujemy zwycięzcom konkursów:

Wyniki konkursów są następujące:

Konkurs plastyczny (klasy I-IV)

Miejsce I - Zaród Liliana

Miejsce II - Słopiecka Alicja

Miejsce II- Kawińska Maja

Miejsce III- Szlompek Magdalena

Miejsce III- Kawińska Zofia

Konkurs na filmik (klasy V-VIII)

Miejsce I- Słopiecki Bartosz

Miejsce II- Idzik Szymon

Miejsce II- Borek Sebastian

Miejsce III- Stępień Tomasz                                                                                    Zapraszamy do galerii zdjęć

Poniżej zamieszczamy relację filmową z akcji.

Część 1    Część 2    Część 3    Część 4    Część 5    Część 6    Część 7    Część 8

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa –  to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Jest to święto wszystkich postaci bajkowych i znakomity moment, aby przypomnieć sobie niektóre z nich. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w piękne baśniowe stroje. Na dzieci czekała bajkowa sala. Nie była to jedyna atrakcja dnia. Przedszkolaków odwiedzili nietypowi goście: Kot w butach, Myszka Miki i wróżka. Niecodzienni goście przygotowali dla przedszkolaków specjalne zadania. Dzieci  po wysłuchaniu czytanych fragmentów znanych bajek musiały podać ich tytuł. Z tym zadaniem przedszkolaki  nie miały żadnego problemu, bowiem doskonale znają treść bajek, ich  tytuły i bohaterów. To jednak nie był koniec atrakcji. Bajkowe szaleństwo trwało dalej.  Zabaw było bez liku: wędrujące jabłko, rozwiązywanie zgadywanek, oddzielanie ziaren grochu od fasoli, opowiadanie historyjek obrazkowych, układanie puzzli, kolorowanie obrazków. Po wyczerpującej pracy umysłowej rozpoczął się długo wyczekiwany „Bajkowy Bal”. Wychowankowie świetnie bawili się przy znanych przebojach dziecięcych. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych a jednocześnie przypomniał wszystkim o nieocenionej i ponadczasowej wartości czytania. Przeniesienie dzieci w świat bajek dało przedszkolakom wiele optymizmu i zadowolenia, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.

Serdecznie dziękujemy członkom Aktywu Bibliotecznego za miłe odwiedziny.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. Dzień ten oznacza odzyskanie wolności i niepodległości przez naród Polski po 123 latach niewoli. To piękne święto przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować. Aby w szczególny sposób upamiętnić ten wyjątkowy dzień, nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji „Szkoła do hymnu”. W dniu 10 listopada o godzinie 11.11 społeczność szkolna odśpiewała  „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie przedstawiony został montaż słowno –muzyczny, który wywarł na widzach duże wrażenie. Patriotyczna pieśń i słowa wierszy przypomniały wszystkim trudną drogę Polski do niepodległości. Uroczystość uświetnił przepiękny, patriotyczny taniec przygotowany przez dzieci z koła tanecznego „Rytm”. Naszymi działaniami oddajemy cześć tym, dzięki którym po latach zaborów odrodziła się Niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości płacąc za to krwią i życiem. 

Zapraszamy do galerii zdjęć

Poniżej zamieszczamy relację filmową z uroczystości:  Część 1   Część 2   Część 3    Część 4

Zabawa andrzejkowa

Już Andrzejek nadszedł czas, więc i Ty się z nami baw!

Czary mary, czar mary, będą wróżby nie do wiary!

Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. I tak właśnie było też w naszej szkole. 24.11.2022r. odbyła się długo wyczekiwana impreza andrzejkowa. Rozpoczęła ją Pani Dyrektor zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy. Wróżby i przepowiednie uświetniły przeboje muzyki współczesnej. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja przepowiadały sobie przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się przy dźwiękach skocznych melodii. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek przygotowany przez uczniów i rodziców. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną z uroczystości

Dzień Pluszowego Misia

Miękki, puchaty, brązowy czy biały, każdy kochany...

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Przedszkolaki pamiętały o tym święcie. W tym dniu w zajęciach uczestniczyły ich ukochane pluszaki. Serdecznościom nie było końca.

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim potrzebny jest Miś !”.

Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną z uroczystości

Mikołaj w szkole

6 grudnia zawitał do nas Święty Mikołaj. Przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły starannie przygotowywali się do tej wizyty. Przywitaliśmy Mikołaja wierszykami i piosenkami. Wyjątkowy Gość przekazał ogromny worek prezentów dla każdej grupy. Dzieci zaprosiły Świętego Mikołaja już na kolejny rok i obiecały, że cały rok będą grzeczne.

Święty Mikołaju dziękujemy Ci za odwiedziny i poświęcony dla nas czas.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Pierniczki świąteczne

Po przerwie spowodowanej pandemią wróciliśmy do naszej małej przedświątecznej tradycji. Przedszkolaki wraz z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich „Drugnianki” napełniły naszą szkołę wspaniałym, świątecznym aromatem pierniczków. Wspólne pieczenie i dekorowanie bożonarodzeniowych wypieków dostarczyło przedszkolakom i Paniom z koła gospodyń mnóstwo radości. Dzieci otrzymały po kilka własnoręcznie wykonanych ciasteczek do domów, małe co nieco otrzymała również Pani Dyrektor. Pierniczki były pyszne, a przedszkolaki z rodzicami korzystały z naszego przepisu również w swoich domach. Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich Drugnianki za owocną współpracę.                                                       Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną

Zimowe harce

Korzystając z uroków tegorocznej zimy uczniowie naszej szkoły w ramach lekcji wychowania fizycznego bawili się na pokrytym śniegiem szkolnym boisku.  Śnieg to świetna okazja, aby zażyć ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji znakomicie się bawiąc. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu: zjeżdżały z górki na sankach, robiły „aniołki”, rzucały się śnieżkami, turlały się po śniegu.

Zimowa aura, niewielki mrozik i słoneczko sprzyjają profilaktyce zdrowotnej hartując organizm. To były bardzo wesołe wyjścia. Miejmy nadzieję, że śnieg jeszcze zawita a dzieci powtórzą zimowe harce.

Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną

Stroiki bożonarodzeniowe

W grudniu w naszej szkole przeprowadzony został konkurs na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy. Celem konkursu było propagowanie tradycji związanych z tematyką Świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych. Do konkursu zgłoszonych zostało 21 prac, za które zostały przyznane nagrody w dwóch kategoriach: klasy I-III i IV-VIII.

Klasy I-III

1. Słopiecka Alicja - I

   Kowalik Dagmara - III

2. Sikora Natalia - I

    Sołtysiak Marianna - I

    Szlompek Magdalena - I

    Urban Nadia - I

    Zaród Lilianna I

    Stępień Amelia - II

    Jarczak Wojciech - III

    Szlompek Natalia - III

3. Misztal Adrian - III

    Sobecki Olaf - III

    Wotliński Maciej - III

Klasy IV-VIII

1. Słopiecki Bartosz - V

2. Pawłowska Olga - VI

   Ozimina Nikola - VI

   Borek Sebastian - VI

3. Wrzesień Julia - V

    Czechowski Bartosz - V

    Madej Krzysztof - VI

    Stępień Tomasz - V

W dniu 22 grudnia 2022 roku wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz świąteczne nagrody.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i oryginalne pomysły, a rodzicom za pomoc w realizację tych pięknych prac.

Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną

Kolęda płynie z wysokości

22 grudnia w aurze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyło się świąteczne kolędowanie. Swoją obecnością spotkanie uświetnili: ksiądz proboszcz Andrzej Ligenza, Pan Stanisław Kwapisz – przedstawiciel Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego w Drugni, Pan Marek Idzik - członek Koła Gospodyń Wiejskich „Drugnianki” oraz licznie zgromadzone grono Rodziców i Dziadków.

Uroczystość rozpoczęła wspólnie odśpiewana kolęda „Wśród nocnej ciszy” oraz taniec Noel w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego. Następnie Dyrektor szkoły Pani Elżbieta Stemplewska odczytała fragment Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim a ksiądz proboszcz Andrzej Ligenza dzieląc się świąteczną refleksją rozpoczął wspólne łamanie się opłatkiem i składanie  bożonarodzeniowych życzeń.

Dalszą część spotkania wypełniło radosne kolędowanie. Dzieci klas I-III przygotowały koncert pt.: „Kolęda płynie z wysokości”. Zaproszeni goście włączyli się do kolędowania, podkreślając tym istotę zbliżających się świąt.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Zapraszamy do relacji filmowej:

Część 1 Część 2  Część 3  Część 4 Część 5  Część 6  Część 7  Część 8 Część 9  Część 10

Wizyta w Hospicjum w Busku Zdroju

5 stycznia 2023 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Hospicjum w Busku Zdroju. Dzieci przygotowały koncert bożonarodzeniowy pt.: Kolęda płynie z wysokości”, który przedstawiły pensjonariuszom.

Dyrektorowi Panu Jarosławowi Zatorskiemu, Pracownikom i Pensjonariuszom Hospicjum serdecznie dziękujemy za gorące przyjęcie, przemiłą atmosferę i słodki poczęstunek. Panu Stanisławowi Strąkowi dziękujemy za wsparcie i obecność. Życzymy wszystkiego najlepszego w Nowym 2023 Roku.

Zapraszamy do galerii zdjęć          Kliknij aby zobaczyć relację w formie filmowej

Jasełka w kościele

W piątek 6 stycznia 2023 r. w kościele pw. Świętego Wawrzyńca w Drugni zabrzmiały znane i mniej znane kolędy i pastorałki bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Koncert rozpoczęły dzieci z oddziału przedszkolnego, które zatańczyły układ pt.: Noel. Następnie chór dzieci z klas I-III w scenerii świętej rodziny i pastuszków wyśpiewał pieśni: Wśród nocnej ciszy”, „Jezus malusieńki”, „Była noc”, „Lulajże Jezuniu”, „Skrzypi wóz”, „Gdy liczna panna” itp. Występ spotkał się z dużym uznaniem i owacją ze strony licznie przybyłych parafian.

Zapraszamy do galerii zdjęć             Film 1         Film 2

Występy w Domu Seniora Sue Ruder

10 stycznia 2023r. doszło do spotkania dwóch pokoleń. Uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas młodszych naszej szkoły odwiedzili Dom Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy.  W czasie wizyty dzieci wystawiły Jasełka pt.: „Kolęda płynie z wysokości”, które wywołały u pensjonariuszy placówki wielkie wzruszenie. Nasi mali artyści po raz kolejny, w bieżącym roku zaprezentowali na wyjeździe swoje umiejętności wokalne i taneczne. Dzieci spotkały się z cudownym przyjęciem, w nagrodę za swój występ otrzymały upominki w postaci ręcznie wykonanych pachnących mydełek i zaproszenie do kolejnych odwiedzin.

Poprzez wyjazd 35 uczniów miało okazję poznać i obejrzeć miejsce, w którym mieszkają podopieczni placówki. Istotnym celem wizyty w Domu Seniora było uwrażliwienie naszych uczniów na los drugiego człowieka, zwrócenie ich uwagi na otaczający nas świat oraz na możliwość jego zmiany poprzez czynienie dobra na rzecz ludzi potrzebujących.

Cała wyprawa do Pierzchnicy wymagała zaangażowania wielu osób. Składamy serdeczne podziękowania Panu Markowi Zatorskiemu – Prezesowi Fundacji za zaproszenie i sfinansowanie wyjazdu. Pani Ilonie Hendzel,  Pani Jolancie Jabłońskiej i Panu Krzysztofowi Adamskiemu dziękujemy za przemiłą organizację przebiegu wizyty.

Wyjazd do Domu Seniora to prawdziwą lekcja wychowawczą.

Zapraszamy do galerii zdjęć          Kliknij aby zobaczyć relację filmową

Pokaz historyczny

13 stycznia naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna Rekonstrukto, która zaprezentowała zebranym uczniom pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień 39, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. 

Podczas pokazu artyści omówili i zaprezentowali: sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni, łączność, zaopatrzenie itp. Zaprezentowano także musztrę i sprzęt bojowy. Pokaz dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Bez wątpienia największą atrakcją dla uczniów była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonych eksponatów o tematyce wojskowej. Dzieci mogły zadawać pytania prowadzącym. Cieszymy się bardzo, że niektórzy uczniowie zainteresowani historią tego okresu włączyli się w dyskusję.                                                                                                                    Zapraszamy do galerii zdjęć

Wyjazd na musical ,,Piotruś Pan”

25 stycznia 2023r. dzieci z oddziału przedszkolnego „0” oraz klas I – III pojechały do Staszowskiego Ośrodka Kultury na spektakl pt. „Piotruś Pan” opracowany na podstawie oryginału powieści „Peter Pan and Wendy” J.M. Barrie’ego. Wesoły musical pełen szalonych zwrotów akcji, kolorowe kostiumy, animacje oraz zapadające w pamięć piosenki wprowadziły dzieci w magiczny świat baśni i ekscytujących wydarzeń. Młodzi widzowie z zapartym tchem śledzili przygody Piotrusia Pana – chłopca, który postanowił zostać dzieckiem na zawsze i zamieszkać w magicznej krainie Nibylandii. Widowisko było bardzo ciekawe, uczniowie z zainteresowaniem oglądali spektakl i spontanicznie reagowali na odgrywane przez aktorów sceny. Do szkoły wróciliśmy pełni pozytywnych wrażeń i emocji.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Dzień Babci i Dziadka

26 stycznia 2023r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Część artystyczną przygotowały dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. Zaś słodki poczęstunek rodzice. W trakcie akademii Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Frekwencja dopisała.  Dzieci obdarowały swoich ukochanych pięknymi, ręcznie wykonanymi kwiatami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Wnuki poprzez wiersze, piosenki i tańce wyraziły ukochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia. Podziękowały im za trud włożony w ich opiekę.

Kochana Babciu!
Kochany Dziadku!
Dziś Wam przynoszę po jednym kwiatku,
do tego dokładam serdeczne życzenia,
niech Wam się spełnią wszystkie marzenia!

Zapraszamy do galerii zdjęć

Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną

Poniżej zamieszczamy relację filmową z uroczystości:

Część 1   Część 2   Część 3   Część 4   Część 5   Część 6   Część 7   Część 8

Bezpieczne ferie - spotkanie z policjantem

27 stycznia 2023r. tuż przed feriami zimowymi odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszem policji. Podczas prelekcji st. sierżant Tomasz Olszak przypomniał  o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcje przerwy zimowej. Tematyka spotkania dotyczyła zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu, zasad postępowania wobec nieznajomej osoby. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe.                                                       Zapraszamy do galerii zdjęć

Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej celem jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Projekt zakłada unowocześnianie szkół tak, aby zajęcia prowadzone były w angażujący i ciekawy dla uczniów sposób.

06 lutego 2023r. w ramach współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych w Warszawie w naszej szkole odbyły się warsztaty prowadzone przez dwóch edukatorów z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Edukatorzy przygotowali i poprowadzili zajęcia z zakresu robotyki.  Pokaz mikrokontrolerów, druku 3D i multimediów, a następnie warsztaty na drukarce 3D i zajęcia o rozpoznawaniu gestów, sztucznej inteligencji i sieciach neuronowych wprowadziły dzieci w świat przyszłości. Duże zainteresowanie towarzyszyło zajęciom z użytkowania gogli VR. Z warsztatów skorzystała 26 uczniów.

Zapraszamy do galerii zdjęć                   Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną

Planetarium w szkole

14 lutego w naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium.

Historia słynnych  misji Apollo na Księżyc, budowa Układu Słonecznego, tematy związane z zorzą polarną, budową teleskopów jak również informacje o mgławicach i galaktykach itp. to treści przekazane uczniom klas starszych. Młodsi zaś obejrzeli projekcję animowaną przedstawiającą naszą planetę, Księżyc oraz cały Układ Słoneczny. Dla nich także przewidziana była animacja o dinozaurach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za cudowny prezent. Udział z zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Mobilne Planetarium MÓJ KOSMOS to prawdziwa frajda.

Zapraszamy do galerii zdjęć                      Kliknij aby zobaczyć relację filmową z wydarzenia

Bal karnawałowy

Tradycyjnie w karnawale odbywają się bale choinkowe. 16 lutego 2023r. uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami mieli okazję w takim balu uczestniczyć.

Zabawa odbyła się w pięknie udekorowanej sali. Uczniowie klas starszych zadbali o atrakcyjną oprawę muzyczną. Piosenki, sądząc po ilości tańczących na parkiecie, podobały się wszystkim.

Większość uczestników balu postarało się o piękne i ciekawe kostiumy oraz maski. Wśród przebierańców były: księżniczki, królowe, motyle, wróżki, pszczółki, kotki, czarodziejki i wiele innych ciekawych postaci. Wszystkie dzieci wyglądały pięknie i oryginalnie. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III otrzymały drobne upominki ufundowane przez szkołę.

Zabawa karnawałowa udała się doskonale. Uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń rozeszli się do domów. Kolejna zabawa choinkowa za rok.                                                                                           Zapraszamy do galerii zdjęć

Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną z balu w przedszkolu

Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną z balu w zerówce

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2023 roku w Kielcach odbyły się Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych połączone z akcją „Zapalamy znicz pamięci”. Poczet sztandarowy, w którego skład wchodzą uczniowie klasy ósmej godnie reprezentował naszą szkołę w uroczystościach. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej, fotograficznej relacji.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną z uroczystości

Dzień Dinozaura 2023 w przedszkolu

W związku z obchodzonym w Polsce 26 lutego Dniem Dinozaura, przedszkolaki z oddziału 3-, 4-latków uczestniczyły w wymagającym współpracy całej grupy działaniu. Wszyscy mali uczniowie świetnie wywiązali się ze swego pierwszego zadania – w sali aż piętrzyło się od kartonowych pudeł. Taki bogaty magazyn pudeł, pudełek i pudełeczek stał się świetnym startem do stworzenia nie tylko jednego modelu dinozaura, jak zamierzaliśmy na początku, ale całej ich rodziny. Kiedy praca wre dzień mija niepostrzeżenie… Współpraca układała się znakomicie, efekty przewyższyły nasze oczekiwania, a naszą rodzinkę dinozaurów można podziwiać przy wejściu do budynku naszej szkoły.  Ponieważ dinozaury mają swoje święto nie zabrakło tradycyjnego „Sto lat” na ich cześć. Dziękujemy wszystkim rodzicom i przedszkolakom za zaangażowanie w kolejny wspólny projekt.

Zapraszamy do galerii zdjęć           Film 1           Film 2

Wybuch wulkanu w przedszkolu, czy to możliwe?

Nasz tygodniowy cykl zajęć o tajemnicach Ziemi, skarbach ukrytych pod ziemią i pod wodą zakończyliśmy niezwykle emocjonującymi zajęciami o wulkanach. Przedszkolaki zapoznały się z budową wulkanu, obejrzały film edukacyjny o tym, dlaczego wulkany wybuchają, a potem…? Najlepsze było dopiero przed nami. Do skonstruowanego wcześniej modelu wulkanu, dodaliśmy składniki, które każda gospodyni ma w swoim domu: sodę oczyszczoną, ocet i trochę czerwonego barwnika spożywczego. Nasza mała przedszkolna erupcja stała się przyczyną wielu emocji naszych małych badaczy: pojawiły się łzy strachu, ale w przeważającej większości szeroko otwarte ze zdziwienia oczy i buzie. Przedszkolaki domagały się kolejnych wypływów lawy z naszego wulkanu. Mam nadzieję, że te zajęcia były nie tylko frajdą, ale lekcją, która na długo pozostanie w ich pamięci.  FOTO - zobacz

Spotkanie z doradcami zawodowymi

10 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy ósmej z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Pani Dyrektor PUP Magdalena Karwat-Kasińska oraz dwie panie pełniące funkcję doradców zawodowych Renata Malewicz oraz Justyna Wiązek rozmawiały z młodzieżą na temat wyboru dalszej ścieżki edukacyjno- zawodowej oraz przedstawiły obecne tendencje na rynku pracy. Uczniowie w trakcie spotkania wypełnili test własnych predyspozycji zawodowych, który z pewnością pomoże w podjęciu decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.                                                                   Zapraszamy do relacji fotograficznej

Świętokrzyska Giełda Szkół Ponadpodstawowych

16 marca uczniowie klasy ósmej wzięli udział w wyjeździe na Świętokrzyską Giełdę Szkół Ponadpodstawowych. Spotkanie odbyło się Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kielcach. Celem przedsięwzięcia było umożliwienie uczniom klas ósmych szkół podstawowych dostępu do informacji o ofercie kształcenia dostępnej na terenie naszego województwa oraz ułatwienie podjęcia decyzji dotyczącej dalszej edukacji. Przedstawiciele szkół ponadpodstawowych prezentowali swoje oferty, zachęcając ósmoklasistów do kontunuowania edukacji w ich placówce.

Zapraszamy do galerii zdjęć                 Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną

Dzień bez plecaka

21 marca, pierwszego dnia wiosny, po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień bez plecaka”. I tym razem nasi uczniowie i pracownicy wykazali się niezwykłą pomysłowością. Zamiast w plecakach książki i przybory szkolne zostały przyniesione w skrzynkach na narzędzia, walizkach, lodówkach turystycznych, koszykach, nosidełkach a nawet w garnkach. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu zaangażowali się w naszą wesołą akcję. Do zobaczenia za rok, życzymy równie wesołych i niecodziennych pomysłów.

Zapraszamy do galerii zdjęć            Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną

Wiosenny turniej

21 marca nasi uczniowie gościli w Szkole Podstawowej w Pierzchnicy na rozgrywkach sportowych.

Celem turnieju była popularyzacja sportu – piłki nożnej i siatkowej, integracja młodzieży, przestrzeganie zasad Fair Play oraz pełnienie roli kibica i odpowiednich zasad zachowania. Mimo przegranej nasi sportowcy nie tracili ducha walki. Z rąk Pana Dyrektora Piotra Makucha otrzymali dyplom za udział w turnieju a dwoje uczniów zostało wyróżnionych. Dyplom najlepiej atakującego piłkarza otrzymał Mikołaj Pawłowski a dyplom najlepiej przyjmującej siatkarki została Julia Wrzesień

Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Piotrowi Makuchowi, Pani Monice Drapejkowskiej oraz pozostałym organizatorom turnieju za zaproszenie. Naszym rywalom gratulujemy. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie.

Zapraszamy do galerii zdjęć           Kliknij aby zobaczyć relacje fotograficzną

Powitanie wiosny

Przypadający 21 marca pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to jeden z ulubionych dni wszystkich uczniów. Jest to dzień szczególny, który stanowi symboliczne zakończenie zimy i powitanie wiosny. Zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji fotograficznej oraz filmowej z tegorocznych obchodów. Tradycyjnie uczniowie przygotowali Marzannę, która symbolizowała mijająca zimę oraz Gaik symbol wiosny. Na szczególną uwagę zasługuje przepiękny taniec w rytm melodii Piotra Czajkowskiego „Walc kwiatów” z baletu „Dziadek do orzechów”, którym dzieci 5 i 6-letnie powitały upragnioną Wiosnę.

Zapraszamy do galerii zdjęć           Film 1          Film 2

Spotkanie ze stomatologiem

W ramach wieloletniej współpracy szkoły z gabinetem stomatologicznym Aneta Słopiecka 22 marca 2023r. odbyło się spotkanie, którego głównym celem było uświadomienie uczniom konieczności dbania o higienę jamy ustnej.

Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali pogadanki i obejrzeli prezentację multimedialną na temat właściwej higieny jamy ustnej. Dzieci dowiedziały się jakie ruchy wykonywać szczoteczką, aby jak najdokładniej czyścić zęby oraz jak często zmieniać szczoteczkę. Panie uwrażliwiły również dzieci na potrzebę jedzenia owoców i warzyw w różnej postaci przy ograniczeniu spożywania słodyczy. 

Serdecznie dziękujemy Paniom Anecie Słopieckiej i Anecie Marczakowskiej za cenne wskazówki. Uśmiechy naszych uczniów są najcenniejsze.

Zapraszamy do galerii zdjęć           Kliknij aby zobaczyć relację fotograficzną

Palma wielkanocna - konkurs

Palma wielkanocna to współcześnie jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych atrybutów wiosennej obrzędowości.

Polskie palmy to smukłe bukiety różnej wysokości wykonane z młodych pędów drzew, ziół i kwiatów.  Znajdują się w nich gałązki wierzbowe - symbol życia i zmartwychwstania, puszyste bazie, oraz inne rośliny wiecznie zielone jak: tuja, bukszpan czy cis. Dekorujemy je także wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi, ręcznie wykonanymi kwiatkami.

Palmy święci się Tydzień przed Wielkanocą, w Niedzielę Palmową. Dzień ten – zgodnie z tradycją – kończy okres Wielkiego Postu i zarazem rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas męki Chrystusa zakończony zmartwychwstaniem.

Jak co roku w naszej szkole został  zorganizowany konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Jego celem było pogłębianie wiedzy na temat symboli związanych z Wielkanocą oraz rozwijanie zainteresowań plastycznych dzieci. Tradycyjnie  wzorem lat ubiegłych palmy wykonane przez naszych uczniów zanoszone są do kościoła parafialnego aby tam w Niedzielę Palmową zdobiły ołtarz.

Tegoroczny konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Wybór najładniejszej palmy był bardzo trudny, ponieważ 26 zgłoszonych prac wyróżniało się starannym wykonaniem, pomysłowością i pięknem. Każda palma zasłużyła na uznanie i podziw!

Wyniki konkursu:

KATEGORIA KLASAY I – III

I MIEJSCE  MAGDALENA SZLOMPEK

I  MIEJSCE NATALIA SZLOMPEK

II MIEJSCE MARIANNA SOŁTYSIAK

II MIEJSCE ALICJA SŁOPIECKA

III MIEJSCE WOJTEK JARCZAK

III MIEJSCE OLAF SOBECKI

WYRÓŻNIENIA:

BARTOSZ WESOŁOWSKI

ZOFIA KAWIŃSKA

SZYMON NOWAK

KATEGORIA KLASY IV-VIII

I  MIEJSCE BARTOSZ SŁOPIECKI

II MIEJSCE SEBASTIAN BOREK

III MIEJSCE AGATA PIRAS

III MIEJSCE BARTEK CZECHOWSKI

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom konkursu  i oczywiście wspaniałym Rodzicom, na których pomoc zawsze można liczyć.

Gratulujemy i życzymy radosnych Świąt Wielkiej Nocy.                         Zapraszamy do galerii zdjęć      Film

18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II

15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II, od 2014 roku święty Kościoła katolickiego, Patron naszej szkoły i nasz autorytet.

Dziś w 18. rocznicę jego śmierci zapraszamy Państwa do wysłuchania dwóch pieśni „Nie zastąpi Ciebie nikt” i „Ty poprowadzisz nas” w wykonaniu dziewczynek z klas I-III należących do koła „Rytm”.   Film 1     Film 2

2 kwietnia Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień Świadomości Autyzmu rozpoczął się w Społecznej Szkole Podstawowej w Drugni od umieszczenia przez panie: Magdalenę Pawłowską i Barbarę Rejnowicz wraz z dziećmi plakatów, puzzli, informacji we wszystkich widocznych miejscach w szkole. Dla przedszkola to był szczególnie ważny dzień. To, czego nauczymy dzieci na tym etapie jest niezwykle ważne. W świecie wciąż brakuje zrozumienia dla tego zaburzenia. Niektórzy dorośli komentują zachowanie dzieci w sklepach i na placu zabaw, inni po prostu mówią “nie baw się z nim”. Dlatego budując empatyczną postawę u dzieci na etapie przedszkola, sprawimy, że wyrosną z nich mądrzy dorośli. Przedszkolaki bardzo uważnie słuchały opowiadania na temat autyzmu. Dzieci uświadomiły sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas.
Nie zabrakło również ćwiczeń sensorycznych, które pozwoliły dzieciom choć na chwilę wejść w rolę osoby z zaburzeniami autystycznymi. Dzieci w skupieniu obejrzały film animowany  „Jaś i niebieskie motyle”, a następnie pokolorowały przyniesione przez panie rysunki, słuchając piosenki pt.” Ja jestem dziwny i smutny”.

Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych dzieci na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Sądząc po zachowaniu przedszkolaków - działania przyniosły skutek.                                                                         Zapraszamy do galerii zdjęć         Film

Życzenia wielkanocne

Kliknij aby obejrzeć życzenia wielkanocne

Zawód przyszłości

Uczniowie klasy VII wzięli udział w Konkursie Filmowo-Zawodowym „Kim będę w przyszłości?” organizowanym przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Udział w konkursie polegał na nagraniu i przesyłaniu krótkiego filmu dotyczącego wizji wyboru zawodu przyszłości. Nasi pomysłowi młodzi producenci stworzyli film promujący zawody związane z podbojem kosmosu. Ogromną kreatywnością wykazali się w trakcie układania rymowanki o własnej wizji podróży kosmicznych i zawodach, które w przyszłości będą mogli wykonywać aby kosmos zwojować. Udział w konkursie pozwolił na rozbudzenie pomysłowości uczniów czego efektem okazała się bardzo ciekawa i oryginalna praca.                                                                                                                                                            Film

Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Jest to okazja do wzięcia udziału w akcjach mających na celu zwrócenie uwagi na problematykę współczesnej ochrony środowiska. Dlatego wszyscy uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie włączyli się do tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Pierwszaki nagrały piękny wierszyk przypominający jak należy segregować śmieci. Uczniowie klas I-III przygotowali prace plastyczne o tematyce ekologicznej. Klasy IV-VII wzięły udział w akcji „Podnieś śmieć” i zebrali śmieci zalegające wokół terenu naszej szkoły. Uczniowie w obiektywach swoich kamer i aparatów ukazali piękno otaczającej nas przyrody, fotografując i nagrywając pierwsze oznaki wiosny. Ósmoklasiści uczestniczyli w konkursie wiedzy z zakresu ekologii oraz z wielkim zaangażowaniem uporządkowali przyszkolną rabatę i posadzili nowe rośliny. Z uwagi na to, iż tym razem Dzień Ziemi przypadał w sobotę, aby oddać hołd naszej planecie 21 kwietnia (piątek) był również dniem zielonego stroju. Gorąco zachęcamy do obejrzenia filmów, w których zamieszczone są efekty naszych wspólnych działań.

Zapraszamy do galerii zdjęć            Film 1         Film 2

Święta majowe

28.05.2023r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca Święto Pracy, Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja oraz rocznicę zakończenia II wojny światowej.

W trakcie uroczystości uczniowie klas 5  i 6 przypomnieli kontekst historyczny poszczególnych wydarzeń i recytowali patriotyczne wiersze.

Przebieg uroczystości uświetniały swoim śpiewem uczennice klas I-III. Wykonywane przez nie utwory spotkały się z dużym zainteresowaniem widzów i były nagradzane gromkimi brawami.

Punktem kulminacyjnym akademii był występ dzieci z koła tanecznego „Rytm”, które wykonały taniec z szarfami w barwach flagi państwowej w rytm utworu  „Mówię o Tobie dobrze”.

Uroczystość swą obecnością uświetnili: Pan Stanisław Kwapisz Prezes Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego w Drugni, Pan Marek Kułan Prezes Społecznego Ruchu Trzeźwości w Pierzchnicy, Pan Leszek Nowak przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Drugni, Panie Lucja Wąsik i Grażyna Karwat oraz Pan Marek Idzik członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Drugnianki a także liczne grona Rodziców.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Poniżej zamieszczamy relację filmową z akademii. 

Część 1   Część 2   Część 3   Część 4   Część 5   Część 6   Część 7   Część 8   Część 9 

   Część 10   Część 11   Część 12

Smacznie, zdrowo i kolorowo

Zajęcia kulinarne są świetną  formą zabawy w zespole klasowym. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci zdrowego odżywiania i czerpania przyjemności z jedzenia zdrowych, estetycznie podanych, a przede wszystkim własnoręcznie wykonanych posiłków. Dzięki zajęciom kulinarnym mogą poznawać różne tajemnice kuchni, przygotowywać samodzielnie smakowite potrawy, dotykać, wąchać i smakować, bawić się kolorem i kształtem, rozbudzać swoją wyobraźnię i fantazję.

Uczniowie klasy pierwszej przygotowali zdrowe i smaczne kanapki. Odrobiona fantazji, małe mieniące się kolorami, wycięte z nich bajkowe postacie, zwierzątka czy wesołe minki sprawiły, że kanapeczki były ucztą nie tylko dla podniebienia, ale i dla oczu. Dodatkowo przygotowanie ich było świetną zabawą dla całej grupy. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem oraz radością pracowały i chętnie porządkowały swoje miejsca pracy. Były dumne, że same zrobiły niesamowite drugie śniadanie. Zajęcia dały uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy oraz zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania.  

Zapraszamy do galerii zdjęć     Film

 

Wycieczka do Wrocławia

Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne w Drugni w ramach przedsięwzięcia MEiN pn. „Poznaj Polskę” 2023 pozyskało 10 000 złotych. Otrzymane w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane zostały na dofinansowanie dwudniowej wycieczki szkolnej do Wrocławia, z której skorzystali uczniowie klas IV-VIII.  Priorytetem przedsięwzięcia było zrealizowanie 4 obszarów edukacyjnych wskazanych przez Ministra w odrębnym komunikacie.

Zrealizowaliśmy następujące punkty edukacyjne:

ZOO Wrocław, którego celem było uwrażliwianie młodych ludzi na piękno przyrody, pokazanie im różnorodności życia na Ziemi. Zwrócenie uwagi na współpracę i uzależnienie od siebie różnych organizmów. W zoo dzieci zwiedziły Afrykarium z edukatorem. Poznały tam zwierzęta Afryki Wschodniej, Morza Czerwonego, Kanału Mozambickiego, Dżungli Kongo. Następnie spacerem przeszły ścieżkę ogrodu oglądając zwierzęta bardziej bądź mniej znane, zapoznając się z ich życiem, pokarmem, obszarem występowania itp.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu „Panorama Racławicka”.  Dzieci obejrzały dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka namalowane na płótnie przedstawiające zwycięską bitwę pod Racławicami zaprezentowane w formie panoramy umieszczonej w specjalnie zbudowanej rotundzie. Informacje, które podane były w czasie zwiedzania stanowiły uzupełnienie lekcji historii, języka polskiego, plastyki i wiedzy o kulturze.

Historyczne centrum Wrocławia - uczniowie zapoznali się z najważniejszymi obiektami i zabytkami centrum Wrocławia wśród których na uwagę zasługują: Stary Ratusz, kamienny pręgierz, zabytkowe kamienice, Katedra Św. Jana Chrzciciela, Ostrów Tumski itp. Poprzez wspólne zwiedzanie i poszukiwanie krasnali uczniowie kształtowali umiejętność bezpiecznego obcowania z infrastrukturą miejską promując aktywny wypoczynek.

Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie. Podstawowym celem wizyty w Hydropolis było kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej o zasobach wody i rozwijanie wiedzy o wodzie oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach dnia codziennego. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych: Cykl hydrologiczny i O planecie skalistej.

Nie lada przeżyciem dla dzieci był także nocleg poza domem. W "Kamienicy Pod Aniołami" w centrum Wrocławia dzieci wypoczęły i wspólnie zjadły posiłki.  

Do domów wracały zadowolone i szczęśliwe, planując kolejne wyjazdy.                      Zapraszamy do galerii zdjęć

Film 1    Film 2    Film 3    Film 4

Spotkanie z przedstawicielami Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku

19 maja odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klasy VIII z przedstawicielami szkoły ponadpodstawowej. Gościliśmy delegację Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku Panie Renatę Gwóźdź i Iwonę Szemraj. Nauczycielki przedstawiły ofertę edukacyjną swojej placówki na najbliższy rok szkolny oraz przybliżyły zasady rekrutacji. Miło nam było także gościć absolwentów naszej szkoły, którzy zdecydowali się kontynuować naukę w Chmielniku. Lena, Wiktoria i Maksymilian w skrócie i sposób młodzieżowy przekazali istotne atuty swojej nowej placówki. Nie lada wrażenie na uczniach wywarł ich strój, który wskazywał na wybrany kierunek.

Nasi ósmoklasiści wysłuchali prezentacji, po której mieli możliwość zadawania pytań. Każdy uczestnik otrzymał ulotki informacyjne oraz formularze rekrutacyjne.

Mamy nadzieję, że spotkanie pomoże uczniom w wyborze dalszego kierunku kształcenia.

Serdecznie dziękujemy Gościom za przekazanie szczegółowych informacji. Szkole życzymy udanego naboru i samych sukcesów.                                                                                                   Zapraszamy do galerii zdjęć

Na ludowo w przedszkolu

Tuż przed świętami majowymi przedszkolaki z najmłodszej grupy podejmowały tematy związane z patriotyzmem. Można by się zastanawiać czy to nie za trudne tematy dla tak małych Polaków. Pamiętajmy jednak, że postawy, które ukształtujemy w dzieciach w tym wieku towarzyszą im praktycznie przez całe życie. Wychowanie w miłości do Ojczyzny (tej dużej i tej małej), kultywowanie polskich tradycji i szacunku do naszych krajowych twórców jest istotnym elementem edukacji już na etapie przedszkola. To wtedy tworzymy więź dziecka z rodziną, rówieśnikami, kształtujemy poczucie przynależności do narodu, przygotowujemy dzieci do pracy, życia społecznego i aktywnego uczestnictwa w kulturze.

W trakcie realizacji tych treści przedszkolaki poznały symbole narodowe, zapoznały się z mapą Polski –  stolicą i wybranymi miastami oraz strojami regionalnymi i wybranymi tańcami ludowymi. W ramach współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Drugnianki” gościliśmy przedstawicieli naszej lokalnej społeczności w regionalnych ludowych strojach. Przedszkolaki poznały części stroju ludowego damskiego i męskiego. Kontakt z „żywą” tradycją, możliwość poznania stroju regionalnego nie tylko z ilustracji dostarczyły im wielu wrażeń.

Serdecznie dziękujemy członkom koła gospodyń za poświęcony czas.  Zapraszamy do galerii zdjęć    Film

Pasowanie na czytelnika

                        Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, 

         jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                                              Wisława Szymborska

10 maja w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Pierzchnicy odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I naszej szkoły. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Pierwszoklasiści zapoznali się z  regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek, zasadami postępowania z książkami oraz prośbami książki. Następnie uczestniczyli w zabawach polegających na rozwiązywaniu zagadek związanych z biblioteką, bajkami oraz wykonywali kolorowe zakładki. Po tak ciekawym i miłym wprowadzeniu, złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Następnie Kierownik biblioteki Pani Jolanta Adamska ogromną, kolorową kredką dokonała pasowania każdego z pierwszaków na czytelnika. Panie bibliotekarki wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy, odznaki czytelnika i upominki. Spotkanie odbyło się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Film

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

 W dniu 11 maja 2023 roku uczniowie klasy trzeciej przystąpili do najważniejszego sprawdzianu z jakim przyszło im się zmierzyć w klasach 1-3.  Był to Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z wydawnictwem Operon. Trzecioklasiści w czasie tego niecodziennego sprawdzianu musieli wykazać się wiedzą z zakresu języka polskiego, matematyki, przyrody i języka angielskiego. Jest on podsumowaniem wiadomości zdobytych w pierwszym etapie edukacyjnym. Po obejrzeniu filmu relaksacyjnego z maskotką wydawnictwa Operon o imieniu Bratek uczniowie przystąpili do sprawdzianu. W nagrodę za poważne i odpowiedzialne podejście do obowiązku uczniowie wraz z wychowawczynią udali się na „słodki” spacer, czyli na lody.

            Życzymy naszym Trzecioklasistom jak najlepszych wyników ze sprawdzianu oraz kolejnych sukcesów w starszych klasach.                                                                                                    Zapraszamy do galerii zdjęć

Rocznica urodzin naszego patrona

 18 maja 1920 rok to ważna data. 103 lata temu w małym mieście  Wadowice  urodził się nasz Patron - Papież Jan Paweł II.  Z tej okazji 19 maja w naszej szkole odbyła się akademia. Pani dyrektor przywitała wszystkich przybyłych  gości. Uczniowie klas:  I, VI  i VII przygotowali  wyjątkowy program słowno- muzyczny  poświęcony Wielkiemu Polakowi. Recytowane przez  młodych  artystów  wiersze przypomniały losy Karola Wojtyły, a przepięknie wykonane piosenki wzbudziły wzruszenie wśród zebranej publiczności. Dziewczynki, z naszego szkolnego zespołu z wielką gracją zatańczyły dla Ojca Świętego. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem „Barki”,  która była ulubioną pieśnią  Jana Pawła II. Cała uroczystość na pewno podobała się naszemu Patronowi.   Piosenką, tańcem i wierszem uczciliśmy, i zarazem podziękowaliśmy  Papieżowi – Janowi Pawłowi II za jego owocny pontyfikat.          

Zapraszamy do galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z uroczystości: 

 Cześć 1   Część 2   Część 3   Część 4   Część 5   Część 6   Część 7   Część 8   Część 9

Egzamin ósmoklasisty

Do egzaminu ósmoklasisty w bieżącym roku szkolnym przystąpiło 9 uczniów. Egzamin składał się z 3 części. 23 maja 2023 r. we wtorek uczniowie rozwiązywali arkusz z języka polskiego, 24 maja z matematyki zaś 25 maja z języka angielskiego.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez zewnętrznych egzaminatorów. Wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca br. Tego dnia każdy uczeń będzie mógł je indywidualnie poznać na platformie ZIU. Zaświadczenia uczniowie otrzymają 6 lipca. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia.

Zapraszamy do galerii zdjęć          Film

Wyjazd do Hospicjum w Busku - Zdroju

W ramach wieloletniej współpracy naszej szkoły z Hospicjum w Busku – Zdroju 8 maja 2023r. na specjalne zaproszenie Pana Dyrektora Jarosława Zatorskiego odbył się wyjazd oddziału przedszkolnego i klas I – III do Buska – Zdroju. Doceniając nasz wkład w chęć niesienia odrobiny radości mieszkańcom Zakładu Opiekuńczo Leczniczego i Hospicjum poprzez występy uczniów w okresie bożonarodzeniowym. Zostaliśmy poproszeni o przyjazd do Buska Zdroju. Po przybyciu na miejsce czekało na nas mnóstwo atrakcji. Pierwszym punktem programu było spotkanie z Panem Jarosławem Zatorski. Dyrektor i założyciel Hospicjum z zaciekawieniem przedstawiał nam historię powstania tak ważnego miejsca, potrzebnego dla ludzi bezradnych i cierpiących, których często choroba przykuwa do łóżek, wózków inwalidzkich. Ludzi, którzy nie są w stanie samodzielnie egzystować. W takcie wizyty dowiedzieliśmy o  potrzebach mieszkańców, o ich codziennych trudach. Pan Jarosław uwrażliwiał młode pokolenie na cierpienie i pomoc ludziom chorym i potrzebującym pomocy. Uświadamiając dzieci przekazał jedną z najważniejszych wartości: wrażliwość na ludzką krzywdę i cierpienie. Podkreślił ponadto, iż mieszkańcy jego placówki nie potrzebują dóbr materialnych dla nich one nie mają żadnego znaczenia. Dla mieszkających tam podopiecznych najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem, odwiedziny bliskiej osoby, na którą czekają z utęsknieniem, podanie ręki, przytulenie, zwykła rozmowa, czas spędzony razem. Takie spotkania uczą nas pokory, pozwalając dostrzec w jakiej sytuacji my się znajdujemy.

Następnie zostaliśmy oprowadzeni po obiekcie, gdzie z pomocą fizjoterapeutek mogliśmy zobaczyć na czym polega rehabilitacja. Jak jest ważna, aby zachować lub usprawnić sprawność fizyczną. Dzieci same mogły poćwiczyć  na wielu urządzeniach znajdujących się w gabinecie fizjoterapeutycznym. Wielu z nich przekonało się, że ćwiczenia tam wykonywane nie należą do najłatwiejszych i wymagają dużo wysiłku szczególnie kiedy ktoś zmaga  się z chorobą. Zwiedziliśmy również pokój terapeutyczny, gdzie mogliśmy podziwiać wykonane własnoręcznie prace. Poznając nowe zawody
 praktyce. Dużą część dzieci deklarowała, iż w przyszłości pragnie zostać fizjoterapeutami, terapeutami. W następnej kolejności udaliśmy się do pięknej altanki, gdzie czekał na nas poczęstunek. Pracownicy hospicjum przygotowali grilla z kiełbaskami i ciepłą herbatą. Jednak to nie koniec atrakcji. Po posileniu się ruszyliśmy dalej  do Parku Zdrojowego. Po krótkim spacerze znaleźliśmy się na placu zabaw. Później udaliśmy się na przechadzkę po tężni solankowej wdychając jod i inne pierwiastki, które pozytywnie wpływają szczególnie na nasz układ odpornościowy. W trakcie półgodzinnej sesji w tężni nasz organizm pochłania tyle jodu, ile przyswoilibyśmy podczas półtoradniowego plażowania nad Bałtykiem. Zwiedzanie tężni przypomina wędrówkę w labiryncie. Na szczycie konstrukcji znajduje się taras widokowy, skąd podziwialiśmy m.in. zabytkową część parku, plac zabaw i pijalnię wód mineralnych. Na harcach na placu zabaw i wędrówkę wokół tężni nasz dzień się jednak nie skończył. Na koniec czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka film pt. „Mikołajek” w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Po zabawach na placu rozrywki
i dużej dawce jodu w tężni dzieci mogły odpocząć poznając historię Mikołajka i jego przygody. Film dzieciom bardzo się podobał po powrocie do placówki jeszcze długo o nim rozmawiali.

    Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Hospicjum Panu Jarosławowi Zatorskiemu za zaproszenie i bezpłatne zorganizowanie zwiedzania obiektów kulturowych, wypoczynkowych i poczęstunek.

Zapraszamy do galerii zdjęć        Film

Dzień Sportu

Biegi

2 czerwca w naszej szkole był dniem bogatym w atrakcje dla wszystkich uczniów. Świętowaliśmy Dzień Sportu. Uczniowie klas I-VIII wzięli udział w grupowych biegach na czas. Głównym celem konkurencji było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności ruchowej, kształtowanie zachowań prozdrowotnych, nabywanie wiary we własne możliwości oraz wzbogacenie przeżyć poprzez szlachetne współzawodnictwo. W wyniku zawodów wyłoniono najszybszych biegaczy i w każdej grupie wiekowej nagrodzono I, II i III miejsce. Uczniowie, którzy zwyciężyli otrzymali z rąk Prezesa Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego Stanisława Kwapisza, strażaków OSP Drugnia oraz Pani Dyrektor nagrody i dyplomy.

Wyniki zawodów są następujące:

GRUPA I- klasy I-II

Miejsce I- Bielawska Julia

Miejsce II- Nowak Szymon

Miejsce III- Pietrusik Kalina

GRUPA II- klasy III- V

Klasa III:

Miejsce I- Kmiecik Oskar

Miejsce II- Szlompek Natalia

Miejsce III- Wiewióra Karol

Klasy IV- V

Miejsce I- Bielecki Igor

Miejsce II- Wrzesień Julia

Miejsce III- Pietrusik Karol

GRUPA III- klasy VI-VIII

Miejsce I- Pawłowski Mikołaj

Miejsce II- Juszczakiewicz Mateusz

Miejsce III- Madej Krzysztof

Serdecznie gratulujemy wszystkim biegaczom za zaangażowanie i wytrwałość.

Zapraszamy do galerii zdjęć        Film

Pokaz strażacki

02 czerwca 2023r. uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Drugni odwiedzili strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Drugni.

Druhowie ubrani w stroje strażackie wzbudzili wielki entuzjazm nie tylko wśród dzieci ale także wśród kadry pracowniczej. Z wielkim zaciekawieniem wszyscy słuchali ich opowiadań o ciężkiej i niebezpiecznej pracy.  Dzieci wiedziały, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą  do wypadków drogowych i pomagają poszkodowanym, że udzielają pomocy w katastrofach i klęskach żywiołowych, że ratują ludzi, gdy zagraża im niebezpieczeństwo,  pomagają zwierzętom, że ratując innych często narażają  własne życie.  Przedszkolaki głośno krzyczały, że strażacy są  odważni i silni.  

Wielką frajdę sprawiło dzieciom to, że mogły obejrzeć wyposażenie strażackie,  przymierzyć hełm i strój,  że mogły na chwilę usiąść w wielkim, czerwonym wozie a później przewrócić pachołek wodą tryskającą z węża gaśniczego. Na pamiątkę spotkania dzieci wręczyły gościom własnoręcznie wykonane kwiaty, a strażacy wręczyli dzieciakom opaski odblaskowe.

Spotkanie odbyło się w przesympatycznej atmosferze zakończone wesołą pogadanką przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek.

 Dziękujemy wszystkim druhom OSP Drugnia za atrakcyjne i jakże ważne zajęcia oraz cenne upominki. Wszystkim strażakom życzymy wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwnościami losu, wielu sukcesów i dziękujemy za trud i ofiarną służbę.                                                      Zapraszamy do galerii zdjęć      Film

Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

12 czerwca 2023 r. odbył się w Społecznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Drugni IV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „I ty możesz zostać mistrzem ortografii”, nad którym honorowy patronat objęli  Burmistrz Miasta i  Gminy Pierzchnica Pan Stanisław Strąk oraz  Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne.

     Celem konkursu jest  promowanie  zasad ortograficznych z języka polskiego oraz doskonalenie poprawnej pisowni. Przeprowadzono go zgodnie z opracowanym regulaminem.  Do  ortograficznych zmaganiach oprócz uczniów z naszej szkoły przystąpili przedstawiciele szkoły z Pierzchnicy. Rywalizacja  odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów klas IV - VI oraz klas VII - VIII.

     Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oczywiście czuwała komisja w składzie: Pani Anna Szrek SP Pierzchnica oraz inicjator przedsięwzięcia Pani Barbara Szlompek SSP w Drugni. Dzieci zmierzyły się z zawiłościami ortografii polskiej. Czyhało na nie wiele trudności i pułapek.

     Po prawie godzinnych potyczkach z testem rywalizujący uczniowie dołączyli do spotkania z Panem Romualdem Sadowskim, który przekazał dzieciom wiele ciekawych informacji na temat naszej małej Ojczyzny.

          Pojawienie się Komisji Konkursowej oznaczało tylko jedno - Mistrz Ortografii 2023 został wyłoniony. W IV edycji w kategorii kl. IV-VI przyznano dwa pierwsze miejsca. Nagrody wręczali Burmistrz Miasta i Gminy Pan Stanisław Strąk, Prezes Stowarzyszenia Pan Stanisław Kwapisz oraz Pani Dyrektor Elżbieta Stemplewska.

kategoria klas IV-VI        

I miejsce  ex aequo

Kudlicka Łucja  kl. VI, SP Pierzchnica  - Mistrz Ortografii – 2023

Idzik Szymon  kl. VI, SSP Drugnia - Mistrz Ortografii 2023

II miejsce - Bandura Izabela kl. V, SP Pierzchnica

III miejsce – Słopiecki Bartosz kl. V,  SSP Drugnia

kategoria klas VII-VIII     

I miejsce – Woźniak Aleksandra  kl. VII, SP Pierzchnica - Mistrz Ortografii 2023

II miejsce – Filip Małas    kl. VII, SP Pierzchnica

III miejsce – Smuga Karolina kl. VII, SSP Drugnia,         

Wszyscy uczestnicy otrzymali  nagrody książkowe oraz dyplomy. Gratulujemy zwycięzcom

i liczymy na to, że w następnym roku w ich ślady pójdą kolejni miłośnicy polskiej ortografii.

                                                          Zapraszamy do galerii zdjęć         Film 1        Film 2

Kameduły

Dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej placówki 20 czerwca tego roku przeszły „chrzest bojowy” przed wakacjami. W pogodny wtorek spełniło się jedno z marzeń przedszkolaków. Odwiedziliśmy Dziecięcą Krainę Quadów w Kamedułach. Wycieczka ta miała na celu integrację grup przedszkolnych, kształtowanie umiejętności współdziałania w  grupie przez wspólną zabawę, rozwijanie sprawności ruchowej, zręczności i orientacji przestrzennej oraz kształtowania postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych. Cele te zostały osiągnięte.

Dzień upłynął nam na wspólnych harcach i świetnej zabawie. W Kamedułach czekało na nas mnóstwo atrakcji: długo wyczekiwana przejażdżka na quadzie, zjeżdżalnia pontonowa, liczne dmuchańce, baseny z kulkami i pyszna kiełbaska z ogniska. Towarzyszyła nam świetna pogoda i nieschodzące z buzi uśmiechy. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie przejazdu autokarem na tę wycieczkę.

Zapraszamy do galerii zdjęć       Film

Konkurs piosenki obcojęzycznej

16 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach odbył się IX Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej "Strawbery Song". W tym wydarzeniu naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów klasy V: Karol Pietrusik i Bartosz Slopiecki. Karol wykonał piosenkę "Dance Monkey" australijskiej piosenkarki Tones and I. Natomiast Bartek przy własnym akompaniamencie zaśpiewał piosenkę Louisa Armstronga "What a Wonderful World". Obaj chłopcy byli bardzo dobrze przygotowani do występu zarówno pod względem muzycznym jak i językowym. Rywalizacja była duża, ponieważ w konkursie brali udział uczniowie z 19 szkół podstawowych. Chłopcom nie udało się zdobyć nagród, ale godnie reprezentowali naszą szkołę. Jesteśmy z Was bardzo dumni. Brawo!                                                                                 Zapraszamy do galerii zdjęć      Film 1      Film 2

Łysica pokonana

W ostatnim tygodniu roku szkolnego 2022/2023 uczniowie z klas I - IV wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę. Naszym celem było zdobycie Łysicy (to owiana tajemnicami góra, którą według legend upodobały sobie kiedyś czarownice) najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich o wysokości 614 m. n.p.m. Łysica znajduje się w zachodniej części Łysogór, na południowy wschód od wsi Święta Katarzyna. Należy on do Korony Gór Polski, jest jej najniższym szczytem. Znajduje się w obszarze ochrony ścisłej Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

 Po zakupie biletów wstępu odwiedziliśmy Miejsce Pamięci Narodowej – wspomnienie mordu ludności cywilnej i żołnierzy w 1943 roku. Niezwykle ciekawym miejscem, które mijaliśmy było źródełko i kapliczka św. Franciszka. Co ciekawe, woda w źródełku nigdy nie zamarza. Według wierzeń ma ona moc uzdrawiania, a w szczególności leczy oczy. Tuż nad źródełkiem góruje niewielka drewniana kapliczka, jej historia sięga 1641 roku. We wnętrzu świątyni stoi figura św. Franciszka, który jest między innymi patronem ekologii.

 Po krótkiej sesji zdjęciowej rozpoczęliśmy „wspinaczkę”. Szlak na Łysicę prowadził nas częściowo drewnianymi kładkami, im wyżej wchodziliśmy, tym więcej na szlaku pojawiało się wielkich bloków skalnych. W połowie trasy na Łysicę, czyli przy zakręcie Kolano chwilę odpoczęliśmy w drewnianej wiacie turystycznej. Spacer przez lasy Gór Świętokrzyskich uatrakcyjniały nam tablice edukacyjne ścieżki przyrodniczej. Dzięki nim mogliśmy się dowiedzieć się wielu ciekawostek, na przykład jak powstaje park narodowy, dlaczego chronimy szlaki turystyczne oraz czyim domem są martwe drzewa. Poznając te ciekawostki mogliśmy zachęcić dzieci do odkrywania i wyszukiwania na szlaku niezwykłych okazów przyrody i mieszkańców lasu. Ponad godzinę od wejścia na szlak w Świętej Katarzynie dotarliśmy na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Od 1996 na szczycie Łysicy stoi drewniany krzyż.

Pełni radości udokumentowaliśmy nasz wyczyn nagraniem filmiku oraz licznymi zdjęciami. Co ważne dla wielu … mogliśmy wreszcie odpocząć! Trzeba przyznać, że większość dzieci dysponowała świetną formą fizyczną i konieczność odpoczynku była dla nich niezrozumiała.

Po zejściu na dół, dzieci miały możliwość zakupu pamiątek. W nagrodę za nasz wysiłek udaliśmy się na zasłużony odpoczynek przy lodach i na placu zabaw.

Wycieczka na Łysicę była bardzo przyjemnym wydarzeniem, dla wielu z uczniów był to pierwszy kontakt z Górami Świętokrzyskimi.                                                                                    Zapraszamy do galerii zdjęć      Film

Pożegnanie uczniów klasy VIII

Pożegnanie najstarszych uczniów miało miejsce dnia 21 czerwca 2022 roku. Jest to zawsze niezwykle wzruszająca chwila. Ósmoklasiści na początku przekazali zgodnie z ceremoniałem Sztandar szkoły swoim następcom. Następnie ślubowali godnie reprezentować naszą szkolę jako absolwenci, po czym zaprezentowali program słowno-muzyczny. Słowa pożegnania skierowali do absolwentów uczniowie klasy VI i VII. W trakcie uroczystości ósmoklasiści podziękowali nauczycielom, pani Dyrektor, wszystkim pracownikom oraz swoim rodzicom za wsparcie i pomoc w ukończeniu szkoły podstawowej.

Drodzy Absolwenci! Wasza podróż wciąż trwa, życzymy Wam na kolejnym etapie życiowej podróży wytrwałości, osiągania wyznaczonych celów i spełniania marzeń.                             Zapraszamy do galerii zdjęć       Film

W Kielcach

5 czerwca 2023 roku dzieci z oddziału z obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym oraz klasy I – III  wraz z opiekunami wybrały się do Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś" w Kielcach, aby obejrzeć spektakl pt. ,,Legendy ziemi świętokrzyskiej". Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały pięć legend związanych z naszym regionem. ,,Pierwsza opowiada o węgierskim królewiczu Emeryku, który na łowach spotkał jelenia ze świetlistym krzyżem między rogami; druga o lipach z Sandomierza, co rosły do góry nogami i ukrytej królewskiej koronie; trzecia o karczówkowskim górniku – Hilarym Mali, trzech jeźdźcach na ognistych wierzchowcach i rudzie ołowiu; czwarta o Antonim, co szukał złota strzeżonego przez Babę Jędzę i Czerwonego Panka; a piąta opowiada o tym, jak polskie diabły ratowały skarby przed wywiezieniem ich przez królową Bonę z chęcińskiego zamku do Włoch." Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka, kostiumy, przykuły uwagę wszystkich dzieci. Zachwycone wspaniała grą dzieci długo biły brawa po skończonym spektaklu. Była to prawdziwa uczta dla ducha - lekcja, której celem było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, uwrażliwienie na piękno, - krzewienie kultury i estetyki żywego słowa.

Następnie udaliśmy się do  Manufaktury Słodyczy Magia Karmelu.  Dzieci miały możliwość zobaczyć cały proces ręcznego wykonywania cukierków i lizaków od momentu wylania gorącego karmelu na kamienny blat po złożenie całego wzoru lizaka i cukierka. Słodycze barwione były głównie naturalnymi barwnikami z owoców i warzyw. Po skończonym pokazie dzieci uczestniczyły w warsztatach, w których mogły  wcielić się w rolę cukierników i samodzielnie wykonać kolorowego lizaka. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał swoje dzieło pięknie zapakowanego lizaka. Było miło i słodko! To była najsłodsza i kolorowa lekcja.

 Zapraszamy do galerii zdjęć      Film 1       Film 2

 

Aktualności

Kontakt

  • Społeczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Drugni
    Drugnia 28
    26-015 Pierzchnica
  • (41) 353 90 14
    kom.798 416 114

Galeria zdjęć