Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Na początku XX wieku, ze względu na rosnącą z roku na rok liczbę uczniów, wysunięto projekt przebudowy budynku szkolnego, który miał się składać z 2 sal lekcyjnych i 2 mieszkań nauczycielskich. W 1907 roku na sesji gminnej powołano komitet organizacyjny i 166 głosami (na 244 mających prawo do głosu) zatwierdzono przebudowę budynku, przeznaczając na ten cel 2400 rubli. Prace nad szkołą ukończono w 1910 roku. Budynek ten pełnił funkcję oświatową do połowy lat 80-tych XX wieku (w ostatnich latach funkcjonował jako przedszkole).
W okresie II wojny światowej kierownikiem szkoły w Drugni był Kazimierz Ciosiński. Placówkę prowadził od 1907 roku. Szkoła w Drugni pod jego kierownictwem funkcjonowała z małymi przerwami przez cały okres wojny. W dniu 13 czerwca 1941 roku w Chmielniku przesłuchiwany byli przez gestapowca Schelzmera kierownik szkoły drugnińskiej Kazimierz Ciosiński. W wyniku śledztwa kierownikowi zakazano nauki dzieci. Kierownika Ciosińskiego przeniesiono, jako nauczyciela do szkoły powszechnej w Szańcu koło Buska, gdzie pracował do 1946 roku. Następnie Kazimierz Ciosiński wraz z rodziną wyjechał do Kielc.
W pierwszych latach pokoju nauka odbywała się, ze względu na dużą liczbę uczniów, oprócz budynku szkoły w wynajętych mieszkaniach u gospodarzy Wojnowskiego, Rękasa, Holi i Jabłońskiego. Pracę w szkole podjęło małżeństwo nauczycielskie – Antoni i Michalina Gałgowscy. 24 lipca 1945 roku Antoni Gałgowski objął stanowisko kierownika placówki. Szkoła składała się wówczas z sześciu oddziałów. W roku szkolnym 1946/47 utworzono kolejny siódmy oddział. Sale lekcyjne wyposażono w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne. Począwszy od pierwszej połowy lat sześćdziesiątych kierownik szkoły rozpoczął starania o budowę nowego budynku na potrzeby placówki oświatowej. Wykorzystał sprzyjające warunki zewnętrzne (hasło „1000 szkół na 1000-lecie państwa polskiego”) oraz zaangażowanie społeczne okolicznej ludności. Budowę udało się sfinalizować w 1967 roku. W tym też roku w dniu 1 września 1967 r. rozpoczęto nauczanie w nowym budynku szkolnym. Od tej pory budynek szkolny dysponował salą gimnastyczną, kuchnią, stołówką oraz siedmioma izbami lekcyjnych, w tym pracowniami: techniczną i fizyko-chemiczną. Antoni Gałgowski jako dyrektor szkoły pracował w nowym budynku cztery lata.
W 1971 roku nowym dyrektorem został Tadeusz Moryc. Zgodnie z założeniami i zaleceniami nowej reformy oświaty z 13 X 1973 roku dyrektor dołożył wiele starań, by doposażyć i na nowo wyposażyć sale lekcyjne w pomoce naukowe i urządzenia, które pozwoliłyby zintensyfikować procesy dydaktyczno-wychowawcze. Wyposażono wówczas w nowoczesne pomoce dydaktyczne pracownie biologiczną, chemiczną, matematyczną i prac technicznych. Na skutek jego zabiegów rozbudowano budynek szkoły, powiększając go o przestronną stołówkę oraz mieszkania dla nauczycieli, znajdujące się na piętrze. Wzniesiono również dwa budynki gospodarcze. W okresie wakacji budynek szkolny wynajmowany był na użytek kolonii dzieci pracowników Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego z Katowic, w zamian za usługi remontowe wykonywane w budynku szkolnym. W ramach bezinteresownej pomocy HPR położył asfaltowe nawierzchnie boisk sportowych, które służą po dzień dzisiejszy. Staraniem dyrektora szkoły na początku lat osiemdziesiątych rozpoczęto budowę przedszkola obok budynku szkolnego. Przygotowano również plac pod budowę domu nauczyciela. W okresie stanu wojennego Tadeusz Moryc, posiadający stopień majora, został wcielony w struktury wojskowe, zaś w 1981 roku przejął stanowisko naczelnika gminy Pierzchnica.
Obowiązki dyrektora szkoły podstawowej w Drugni przejęła po mężu Janina Moryc. Funkcje te pełniła do 1987 roku. W okresie kierowania szkołą przez Janinę Moryc oddano do użytku przedszkole oraz nowy dom nauczyciela, w którym zamieszkało 5 rodzin nauczycielskich.
Funkcję dyrektora szkoły w 1987 roku przejęła Halina Idzik. Staraniem pani dyrektor przeniesiono punkt filialny ze Strojnowa do Drugni. Umożliwiło to lepsze zarządzanie i koordynację zajęć w placówce. Niespodziewana choroba zmusiła panią dyrektor do rezygnacji z pracy.
Jej obowiązki przejęła pani Wanda Idzik. W warunkach przejmowania funkcji organu prowadzącego szkołę przez samorząd gminny nowa pani dyrektor musiała borykać się z rosnącymi problemami finansowymi placówki. Wanda Idzik podjęła działania zmierzające do uczynienia z podległej sobie szkoły nowoczesnej placówki oświatowej z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną. Polityka kadrowa pani dyrektor dążyła do obsadzenia poszczególnych etatów nauczycielskich specjalistami. W tym okresie ukończyli lub podjęli studia wszyscy nauczyciele nauczania początkowego, zatrudniono magistra historii. Nauczyciele po studiach wyższych prowadzili lekcje języka polskiego, matematyki, chemii i fizyki. Efekty były widoczne. W 1999 roku na 26 absolwentów 19 dostało się do szkół średnich Na cele księgowości i administracji zakupiono komputer i drukarkę, w kotłowni zainstalowano nowoczesny piec olejowy centralnego ogrzewania.
Stanowisko dyrektora szkoły w 2000 roku pani Wanda Idzik przekazała przechodząc na emeryturę Gertrudzie Majewskiej-Kapuście. Pani Majewska pełniła tą funkcję 2 lata, po czym objęła stanowisko dyrektora szkoły podstawowej w Pierzchnicy. Okres dyrektorowania szkołą w Drugni wypełniony został pracami nad uregulowaniem dokumentacji szkoły. Znowelizowana Karta Nauczyciela, nowe tendencje organizacyjne placówek oświatowych i wymagania stawiane szkołą przez organy nadrzędne, wymagały stworzenia nowych dokumentów i dostosowania istniejących do nowych wymagań. Pod kierunkiem pani dyrektor zmodyfikowano Statut Szkoły, ustalono misję szkoły oraz kryteria Programu Wychowawczego Szkoły i Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania. W okresie tym zaadaptowano 2 sale lekcyjne na potrzeby przedszkola, wyremontowano kuchnię i stołówkę szkolną.
W 2002 roku nową dyrektor szkoły została Barbara Stradomska. W trakcie jej kadencji wymieniono okna w całym budynku szkoły, odnowiono elewację, zmieniono instalację odgromową, oraz podłogi we wszystkich pomieszczeniach, wyremontowano kuchnię, łazienki i ubikacje. Staraniem pani dyrektor urządzono i wyposażono w 20 komputerów dwie nowoczesne pracownie komputerowe. W 2006 roku szkoła otrzymała imię Jana Pawła II, zaś w roku następnym uroczyście przekazano szkole sztandar.
Od 1 września 2008r. do 31 sierpnia 2012r. obowiązki dyrektora pełnił pan Marek Wiewióra. Przed dyrektorem stały nowe wyzwania związane z intensyfikacją procesu nauczania i wychowania we współczesnej placówce oświatowej. Staraniem dyrektora dokonano remontu i zadaszenia schodów do kotłowni oraz schodów zewnętrznych. Wyburzono garaż i zamontowano magazyn blaszany. Wyremontowano dach i przewody kominowe, wymieniono instalację centralnego ogrzewania. W czasie 4-letniej kadencji dyrektora dokonano remontu szatni i zakupiono do niej meble, doposażono kuchnię zgodnie z wymogami HACAP. Wymalowano całą szkołę wewnątrz. Zakupiono meble, ławki i krzesła do sal dydaktycznych. Dokonano wymiany 10 komputerów do pracowni komputerowej, zakupiono kserokopiarkę, drukarki. Wybudowano boisko trawiaste do piłki nożnej. Realizowano projekty: "Zajęcia pozalekcyjne dziś-szansą na lepsze jutro" i "Indywidualizacja procesu nauczania w klasach I-III" dzięki którym doposażono szkołę w środki dydaktyczne: tablica interaktywna, wizualizer, kamera cyfrowa, luneta, programy multimedialne, mikroskop cyfrowy itp.
UCHWAŁĄ RADY GMINY PIERZCHNICA z dnia 23 kwietnia 2012r.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Drugni z dniem 31 sierpnia 2012r. została zlikwidowana.
więcej na: http://www.pierzchnica.bip.jur.pl/dokumenty/uchwala_nr_XVIII_10_2012.pdf