Nowy rok szkolny rozpoczęty! Pierwsza pomoc przedmedyczna Darcie pierza Bieg Fair Play Kongres Samorządów Uczniowskich Program Ministerstwa Cyfryzacji „Laptop dla czwartoklasisty” Jak upiec chleb ?- warsztaty kulinarne Wycieczka do Krakowa i Wadowic Ślubowanie klasy I „Szkoła pamięta” Narodowe Święto Niepodległości #SzkołaDoHymnu Dzień Tabliczki Mnożenia Odblaskowy Pokaz Mody Przerwa na czytanie Andrzejki Działania profilaktyczne Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego Wigilia Zbiórka świąteczna dla schroniska w Dyminach Pomagamy ptakom przetrwać zimę Dzień Babci i Dziadka Spotkanie z malarką Wagary w Kosmoparku Wyjazd do Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku Warsztaty w obecności kamer Światowy Dzień Ziemi Święta majowe Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty Koncert Urodzinowy Jana Pawła II V Gminny Konkurs Ortograficzny Wycieczka do Warszawy

Święta majowe

Maj to miesiąc szczególny dla wszystkich Polaków. Obchodzimy wtedy ważne święta narodowe.

Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy?

Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe.

30 kwietnia 2024 roku odbył się w naszej szkole apel poświęcony tym wydarzeniom. Klasy VII i II przygotowały montaż słowno- muzyczny, a Koło Rytm zaprezentowało tańce. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i szkoły Pani Dyrektor Elżbieta Stemplewska przywitała przybyłych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Pierzchnica Pana Stanisława Strąka, Prezesa Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego w Drugni Pana Stanisława Kwapisza, Prezesa Społecznego Ruchu Trzeźwości w Pierzchnicy Pana Marka Kułana, Kierownika Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki w Pierzchnicy Panią Jolantę Adamską, Radę Rodziców, Księdza Proboszcza Andrzeja Ligenzę i pozostałych zebranych.

Następnie przybył „duch historii”. Wspomniał o wielkich sprawach, które miały miejsce w  maju, przywołał osoby, które przypomniały o 1, 2 i 3 maja.

1 maja to Święto Pracy, międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone na całym świecie od 1890 roku. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, polskie święto obchodzone od 2004 roku. Flaga jest naszym symbolem narodowym i powinniśmy ją otaczać szczególnym szacunkiem.  Uczennica klasy II Zosia Kawińska wspaniale zaśpiewała piosenkę patriotyczną pt. „Flaga”, po czym dziewczynki z Koła Rytm zatańczyły taniec z flagami do zaśpiewanej przez koleżanki z zespołu piosenki „Nie podległa, nie pokonana”.

Najwięcej uwagi poświęcono uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą regulującą podstawowe problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli państwa. Określała zasady, na jakich miała opierać się władza państwa. Najważniejsze było to, że Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze, nadzieją na silną władzę królewską i silną armię. Sytuacja mieszczan i chłopów też miała się poprawić. Była to po prostu wielka próba ratowania Rzeczypospolitej, którą podjęli posłowie Sejmu Czteroletniego.

Duże wzruszenie wywołała piosenka pt. „ Jest takie miejsce”, którą zaśpiewał uczeń klasy VII Szymon Idzik. Przedstawienie zakończył polonez w wykonaniu uczniów klas I-III. Uroczystość, przypomniała wszystkim, ze jesteśmy Polakami i warto kultywować pamięć o 1, 2 i 3 maja.

Poniżej zamieszczamy relację filmową z uroczystości:

Film 1    Film 2   Film 3   Film 4   Film 5   Film 6