Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wspólnota Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Drugni uczciła w sposób nie tylko uroczysty, ale przede wszystkim refleksyjny i edukacyjny.
W szkolnej sali gimnastycznej tradycyjnie zebrała się cała społeczność – uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i zaproszeni goście, by wspólnie przeżyć niecodzienne wydarzenie. Akademia została przygotowana w formie sejmiku uczniowskiego, którego przewodniczącym był Karol Pietrusik. Uroczystość rozpoczęła się słowami narratorki Olgi Pawłowskiej, która wprowadziła widzów w głębszy wymiar, wciąż aktualnego, patriotycznego przesłania Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.
Część artystyczna stanowiła połączenie recytacji, pieśni patriotycznych oraz inscenizacji historycznych wydarzeń z 1791 roku. Uczniowie wcielili się w role młodszych i starszych kolegów rozmawiających o znaczeniu Konstytucji 3 Maja. Z pozoru zwykła rozmowa zamieniła się w żywą lekcję historii. Wyjaśniono pojęcie konstytucji, ukazano kryzys państwa polskiego w XVIII wieku oraz konieczność wprowadzenia zmian. Padły ważne nazwiska: Kołłątaj, Potocki, Małachowski – twórcy nowoczesnej ustawy zasadniczej.
Wzruszającym momentem była inscenizacja uchwalenia Konstytucji. W historyczne role wcielili się uczniowie: Bartosz Czechowski, Bartosz Słopiecki i Michał Maśnica jako król Stanisław August Poniatowski. Kulminacją tej części był symboliczny akt przysięgi na konstytucję i donośne: „Wiwat Konstytucja! Wiwat Król! Wiwat wszystkie stany!”, które rozbrzmiało wraz z chórem śpiewającym „Witaj, Majowa Jutrzenko”.
Dalsza część akademii miała charakter refleksyjny. Narratorka przypomniała burzliwe losy Konstytucji po jej uchwaleniu, aż po współczesne przywrócenie święta w 1990 roku. Wystąpienia recytatorów poruszały serca – mówili o Polsce bliskiej, codziennej, rodzinnej, ale też tej niepodległej, o którą walczyły pokolenia.
Akademia była też przepełniona muzyką patriotyczną. Rozbrzmiały dobrze znane pieśni, jak „Płynie Wisła, płynie”, przypominająca o pięknie polskiego krajobrazu i tożsamości narodowej; ale obok klasyki zaprezentowano również nowoczesne utwory o charakterze patriotycznym (sł. Kalina Rokosz, muz. Michał Witek): „Flaga Polski”, w której barwy narodowe zostały ukazane jako symbol czystości, odwagi i wspólnoty:
„Na wietrze powiewa, ku niebu się wznosi / Narodowe barwy flaga polska nosi…” oraz pieśń finałowa „To moja Polska!”, wyrażająca emocjonalną więź z ojczyzną:
„Ojczyznę mam w sercu, niech każdy się dowie / Bo bez ojczyzny człowiek zostałby sam!”.
Szczególne miejsce zajęły transparenty niesione przez uczniów, symbolizujące trzy fundamentalne dla Polaków pojęcia: Wolność, Naród, Ojczyzna – każdemu z nich nadano głęboki, współczesny sens.
Uroczystość zakończyła się pięknym polonezem wykonanym przez dziewczynki z wokalno-tanecznego koła „Rytm”. Taniec ten był symbolicznym zwieńczeniem całej akademii – dostojnym krokiem w stronę pamięci, tożsamości i wspólnych wartości.
Tegoroczna akademia była czymś więcej niż tylko szkolnym apelem. Była prawdziwą lekcją historii, obywatelskości i miłości do Ojczyzny – a młodzi uczestnicy udowodnili, że wartości takie jak Bóg, Honor, Ojczyzna są nadal żywe i ważne dla kolejnych pokoleń Polaków. Nie wstydźmy się tego, że jesteśmy Polakami, bądźmy z tego dumni!
Karolina Pietrusik
Film 1 Film 2 Film 3 Film 4 Film 5 Film 6 Film 7 Film 8 Film 9 Film 10 Film 11