Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Wiosna to niezwykła pora roku, która kojarzy się z nowym początkiem, odradzającą się przyrodą i radością życia. Po długich, mroźnych miesiącach zimy, świat na nowo budzi się do życia, a my z niecierpliwością witamy pierwsze promienie słońca i rozkwitające pąki drzew. Powitanie wiosny to ważny moment, zarówno w tradycji, jak i w codziennym życiu.
21 marca, to również nieoficjalne święto uczniów tzw. Dzień Wagarowicza. Symbolicznie „uciekają” oni ze szkoły, by świętować pierwszy dzień wiosny. Społeczna Szkoła Podstawowa w Drugni organizuje alternatywne wydarzenia, aby zachęcić uczniów do świętowania w sposób bezpieczny i kreatywny.
Jednym z najbardziej znanych w Polsce obrzędów towarzyszących powitaniu wiosny jest topienie Marzanny – słomianej kukły symbolizującej zimę. Ten obrzęd, sięgający czasów pogańskich, miał na celu pożegnanie chłodnych dni i przywitanie ciepła oraz urodzaju. Tradycję tę podtrzymują rokrocznie dzieci z oddziału przedszkolnego Społecznej Szkoły Podstawowej w Drugni. Ze śpiewem na ustach żegnają Marzannę, zimową pannę, a witają nadchodzącą wiosnę. Dzięki uprzejmości miejscowego leśniczego Pana Ireneusza Lasaka przedszkolaki 21 marca odwiedziły Arboretum Leśne im. Władysława Kapuścińskiego w Drugni. Poszukiwaniom kolejnych oznak wiosny - motylek cytrynek, fiołki, stokrotki, biedronka, śpiew ptaków – towarzyszyły nieustające piski i śmiechy przedszkolaków.
24 marca maluchy sprawdziły czy wiosna dotarła też do sąsiedniej wsi. Gościły w Gospodarstwie Agroturystycznym „Głuchowskie Specjały”. Pani Marta Warańska przeprowadziła ciekawe zajęcia edukacyjne dla naszych przedszkolaków, zapoznała z ziołami, pędami roślin, które można wykorzystać do zrobienia leczniczej herbatki. Dzieciakom udało się zrobić kruche ciasteczka i ozdobić je suszonymi płatkami chabra bławatka i kwiatami bzu czarnego. Najwięcej przeżyć dostarczyły jednak nie kuchenne zmagania, a mieszkańcy głuchowskiej zagrody. Kózka Koronka i jej mama cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przedszkolaków. Gołębie, ptactwo domowe i maleńkie króliki też znalazły swoich zwolenników. W świetnych humorach i z głowami pełnymi wspomnień dzieci z oddziały „Maluchy” wróciły obserwować jak wiosna rozgaszcza się na dobre w naszej okolicy.
Uczniowie zerówki i klas od I-III szkoły podstawowej na nietypowych wagarach odwiedzili Park Legend w Nowej Słupi. Czas spędzili łącząc przyjemne z pożytecznym, zapoznali się z legendami świętokrzyskimi, uczestniczyli w warsztatach garncarskich, mieli okazję poczuć się jak czarownica w trakcie wirtualnego lotu na miotle, czy spojrzeć diabłu prosto w oczy. Niematerialne dziedzictwo naszego regionu wzbudziło wiele emocji, a świętokrzyskie podania o Emeryku, kamiennym pielgrzymie, czarownicach, czy zbóju Madeju, na długo zagoszczą w pamięci uczniów odwiedzających Nową Słupię.
Klasy IV-VIII uczestniczyły w niecodziennych poszukiwaniach oznak wiosny na terenie Kielc. Słońce i „edukacyjne wagary” radośnie oddziaływały na nastrój wiosennych detektywów. Nie tylko znaleźli wiosnę, ale poczuli się znowu jak małe dzieci odwiedzając Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Powrót do dzieciństwa uprzyjemniła jeszcze wizyta w Manufakturze Słodyczy. Własnoręcznie wykonane lizaki skutecznie podniosły poziom endorfin – hormonów szczęścia początkującym cukiernikom.
Wiosna to wyjątkowy okres pełen nadziei, świeżości i radości. To czas, który warto celebrować, ciesząc się pierwszymi promieniami słońca, śpiewem ptaków i bujną zielenią. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na tradycyjne obrzędy, czy po prostu wprowadzimy do codzienności więcej energii i optymizmu – ważne jest, by w pełni cieszyć się tą magiczną porą roku!
Izabela Borowiec
Zapraszamy do galerii zdjęć