Nawigacja

Nawigacja

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Kronika roku szkolnego 2017/2018 Kronika roku szkolnego 2016/2017 Kronika roku szkolnego 2015/2016 Kronika roku szkolnego 2014/2015 Kronika roku szkolnego 2011/2012 Kronika roku szkolnego 2010/2011 Kronika roku szkolnego 2009/2010 Kronika roku szkolnego 2008/2009 Kronika roku szkolnego 2018/2019 Kronika roku szkolnego 2019/2020 Kronika roku szkolnego 2020/2021 Kronika roku szkolnego 2021/2022 Kronika roku szkolnego 2022/2023

Kronika szkolna

Kronika roku szkolnego 2017/2018

 

Spotkanie z policjantkami

W dniu 11 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w nietypowej, ale bardzo pouczającej lekcji, którą przeprowadziły Panie z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Panie starszy sierżant Joanna Żelezik i sierżant Małgorzata Pędzik spotkały się najpierw z przedszkolakami i dziećmi z klas I – III,  a następnie z  uczniami klas starszych.

Panie Policjantki rozmawiały z maluchami o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Przypomniały również korzyści płynące z  noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Dzieci przypomniały sobie numer na policję poprzez wspólną naukę piosenki  „Halo Panie Policjancie”. Panie opowiedziały uczniom bajkę o Zuzi, która nie chciała zapinać pasów w czasie podróży samochodem i o przykrych konsekwencjach, które spotkały dziewczynkę za jej nieodpowiednie zachowanie.

Dzieci miały także okazję wcielić się w rolę kierowców oraz pieszych i poprzez wykorzystanie ciekawych pomocy dydaktycznych przywiezionych przez Panie Policjantki przećwiczyć właściwy sposób przechodzenia przez ulicę.

Uwieńczeniem spotkania z młodszą grupą było wręczenie przez naszych gości kolorowanek dla wszystkich dzieci oraz pamiątkowe zdjęcie.

Podczas spotkania  z uczniami klas IV – VII  omówione zostały zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poprzez realizację zadań wyświetlanych na tablicy interaktywnej, uczniowie mięli okazję przypomnieć sobie znaki oraz zasady uczestnictwa w ruchu drogowym.

Panie Policjantki dużą część spotkania przeznaczyły na omówienie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu  oraz odpowiedzialności karnej nieletnich za popełnione czyny. Pani starszy sierżant Joanna Żelezik zwróciła uwagę na zagrożenia wynikające z kontaktów z osobami poznanymi w sieci oraz zjawisko cyberprzemocy. Uczniowie wiedzą, że nie wolno szydzić i obrażać kogoś za pośrednictwem komputera i telefonu komórkowego. Bez zgody osób zainteresowanych nie można też publikować zdjęć czy filmów w Internecie. Pouczającym dla uczniów było obejrzenie filmu edukacyjnego „Gdzie jest Mimi?”, w którym bohaterka uciekła z domu, ponieważ była nękana w sieci.

Serdecznie dziękujemy Paniom z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach za spotkanie z uczniami naszej szkoły i mamy nadzieję, że uczniowie wezmą sobie do serca wszystkie rady i przestrogi.

                                                               FOTO - zobacz

 

 Gra terenowa

27 września 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszej edycji Rakowskiej Gry Terenowej pod tytułem „Wędrówka śladami przeszłości”. Przedsięwzięcie było zorganizowane przez Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rembowie z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 450 lecia lokacji Rakowa. Patronat nad uroczystością objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Powiatu Kieleckiego oraz Wójt Gminy Raków.

Gra terenowa składała się z 12 konkurencji o bardzo wysokim stopniu trudności. Od zawodników wymagano między innymi: wiedzy teoretycznej z geografii, historii oraz matematyki, a także inteligencji, spostrzegawczości, umiejętności szybkiego czytania i analizowania testu, pamięci a przede wszystkim sprawności fizycznej. Tylko uczestnicy posiadający wszystkie te zalety mogli liczyć na wysokie miejsce.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna uczniów z klasy VII w składzie: Patrycja Dzierżak, Dominika Sajkiewicz i Dawid Dzierżak pod opieką Pani Agnieszki Safian. Z dumą informujemy, że nasi zawodnicy zajęli pierwsze miejsce w tej trudnej grze, szczególnie że brało w niej udział aż 12 drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Trzeba podkreślić dobra organizację gry oraz ciekawy dobór zadań, które poprzez zabawę i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu okazały się nauką, oraz sprawdzianem wiedzy ogólnej.

Gratulujemy sukcesu i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycją Rakowskiej Gry Terenowej.

FOTO - zobacz

 

"Kochane Pierwszaki"

21 września 2017r. ponad 2 tys. pierwszoklasistów wzięło udział w imprezie pt. "Kochane Pierwszaki", zorganizowanej w Hali Legionów w Kielcach. 12 pierwszaków ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Drugni uczestniczyło w tym profilaktyczno-edukacyjnym przedsięwzięciu. Dzieci poznawały zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Spotkanie było też okazją do integracji i modlitwy.

To już dziesiąta edycja wydarzenia. Jej inicjatorem był ks. biskup Marian Florczyk. Podczas tegorocznego święta pierwszaków biskup towarzyszył dzieciom w zabawach i modlitwie. Udzielił im błogosławieństwa, a także poświęcił ich plecaki i przybory szkolne. 

Później dzieci wzięły udział w animacjach. 

Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji, konkursów i pokazów.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez Policję - współorganizatora imprezy - oraz Straż Pożarną. Policjanci wprowadzili na halę radiowóz i policyjny motor, przygotowali też warsztaty i pogadankę na temat bezpieczeństwa. Z kolei strażacy zademonstrowali quada i strażacki kombinezon. 

Pierwszoklasiści otrzymali poczęstunek, książeczki oraz drobne upominki.

FOTO - zobacz

 

Dzień Kropki

„Kropka”(„The Dot”) Petera H. Reynoldsa to krótka książka opowiadająca o tym, że nawet rysując zwykłą kropkę można zostać artystą. Znaczy to tyle, że każdy ma jakiś talent, który należy odnaleźć i rozwijać. Inspirowane książką święto jest obchodzone w szkołach na całym świecie już od 9. lat. Ma ono na celu wsparcie rozwoju uczniów, ich pasji i zainteresowań. Idea ta bardzo nam się spodobała, dlatego postanowiliśmy włączyć się w obchody tego dnia.

15 września uczniowie klasy pierwszej  wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Kropki, czyli globalnym święcie kreatywności, odwagi i zabawy. Historia małej Vashti , bohaterki opowiadania, bardzo nas zainspirowała. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób nauczyć się wiary we własne siły i jak rozbudzać swoje pasje. Świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, który powstał na podstawie książki „The Dot”. Następnie uczniowie stworzyli   „Drzewo talentów”, na którym każde dziecko  przyczepiło kropkę z namalowaną na niej czynnością, którą potrafi wykonywać najlepiej. Powstało mnóstwo prac zainspirowanych origami kołowym. Uczniowie wycinali kolorowe koła i ozdabiali nimi swoje ubrania. Była także okazja, aby porozmawiać o tym, że każdy z nas jest w czymś dobry, że ma przeróżne zdolności i że trzeba wierzyć we własne możliwości…

Celem tego święta jest promowanie odwagi w ukazywaniu siebie i swoich talentów, czego naszym uczniom życzymy.

Zobaczcie sami jak dobrze się bawiliśmy!                                                                                     FOTO - zobacz

 

Wizyta w bawialni

Dnia 10.10.2017r. dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły odwiedziły Bawialnię AQQ w Kielcach. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania i integracji w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. W tym „bajkowym” miejscu dzieci miały do dyspozycji: liczne tory przeszkód, trampoliny, basen z kulkami, zjeżdżalnie. Śmiechu i radości nie było końca.

Po wspólnej zabawie przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach pieczenia babeczek. Wszystkie wzięły aktywny udział w przygotowaniu przepysznych czekoladowych słodkości. Koniec pracy uwieńczyły pyszne własnoręcznie przygotowane babeczki. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Zadowoleni, lekko zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola. Było super!.

FOTO - zobacz

 

Dzień Edukacji Narodowej

Milion róż w podzięce za trud i serce

16 października 2017r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście:  Wójt Gminy Pierzchnica Pan Stanisław Strąk,  Ks. Proboszcz Grzegorz Olejarczyk, Zarząd Stowarzyszenia Sportowo - Kulturalnego w Drugni: Pan Stanisław Kwapisz i Pani Adela Pałyga, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Magdalena Sikora oraz emerytowani - nauczyciele i pracownicy szkoły.  Cieszymy się bardzo, że w bieżącym roku tak wielu emerytów, byłych pracowników szkoły przyjęło nasze zaproszenie i zdecydowało się wspólnie z nami przeżywać to piękne święto.

Akademię rozpoczął nowoczesny taniec w wykonaniu dziewczynek z klas III i IV. Kolejnym punktem akademii był humorystyczny program, który przygotowali najstarsi uczniowie. Ukryte talenty aktorskie ujawniły się już w jego w pierwszej części. W rolę dwóch woźnych wcieliły się Patrycja Dzierżak i Dominika Sajkiewicz, pozostali uczniowie odegrali rolę niesfornych uczniów. Dziewczynki  znakomicie zaprezentowały swoje trudne role i z humorem przedstawiły problemy z jakimi borykają  się pracownicy szkoły i emeryci. Niecodzienne przedstawienie wzbudziło duży aplauz wśród publiczności. Młodzi aktorzy usłyszeli wiele słów uznania i gratulacje. W drugiej części przestawienia uczniowie klasy VI poprzez recytację zabawnych wierszy dokonali krótkiej charakterystyki pracowników naszej szkoły.

Miłą niespodzianką dla przybyłych gości okazała się  prezentacja multimedialna poświęcona 50-leciu istnienia budynku szkoły i 5-leciu istnienia Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Dla oglądających była to swoistego rodzaju chwila wspomnień i zadumy. Nie jednemu łza zakręciła się w oku.

W części oficjalnej uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Stemplewska, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Tradycją stało się już w naszej szkole wyrażanie wdzięczności poprzez przyznawanie zaszczytnych wyróżnień.
W bieżącym roku przyznane zostały dwie nagrody. Nagrodę Prezesa z rąk Pana Stanisława Kwapisza otrzymała Pani Barbara Szlompek. Nagrodę Dyrektora z rąk Pani Elżbiety Stemplewskiej otrzymała Pani Agnieszka Safian. Nagrodzonym Paniom – serdecznie gratulujemy!
Na zakończenie Wójt Gminy Pierzchnica Pan Stanisław Strąk  wyraził swoją uznanie dla aktorów i podziękował wszystkim pracownikom szkoły za trud i poświęcenie, życząc im wszystkiego najlepszego. Do życzeń dołączył się Prezes Stowarzyszenia Sportowo – Kulturalnego Pan Stanisław Kwapisz, który wręczył każdemu różę i słodki upominek. Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Magdalena Sikora przekazała życzenia od wszystkich rodziców i wręczyła obecnym  i emerytowanym  pracownikom szkoły po  pięknej  róży. 
  

                                                                                                                                                  FOTO-zobacz         Poniżej zamieszczamy filmiki z fragmentami uroczystości:

Część 1   Część 2   Część 3   Część 4   Część 5   Część 6   Część 7   Część 8   Część 9  Część 10

 

Pielgrzymka "Śladami Jana Pawła II"

W dniu 23 października 2017 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką swoich wychowawców uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Wycieczka, a w zasadzie pielgrzymka, miała na celu przybliżenie dzieciom postaci Patrona naszej szkoły – Jana Pawła II. Swoją obecnością na tej wycieczce zaszczycili nas - Wójt Gminy Pierzchnica: pan Stanisław Strąk, Proboszcz Parafii w Drugni: ks. Grzegorz Olejarczyk oraz Prezes Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego w Drugni: pan Stanisław Kwapisz.

Nasze pielgrzymowanie zaczęliśmy od Domu Rodzinnego Papieża Polaka, w którym obecnie mieści się muzeum. Tam mogliśmy na własne oczy zobaczyć miejsce, w którym się urodził, uczył się i dorastał, a także gdzie – jak sam powiedział – zaczęła się jego kapłańska droga, której zwieńczeniem był papieski pontyfikat. Mogliśmy odczuć atmosferę panującą w rodzinnym domu Wojtyłów. Spojrzeć na zegar słoneczny ze słynnym napisem „Czas ucieka, wieczność czeka”, na który spoglądał mały Karol w drodze do kościoła.

Po ponad godzinnej muzealnej podróży w czasie zwiedziliśmy następnie kościół pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (obecnie nosi tytuł Bazyliki Mniejszej), gdzie mały Karol był ochrzczony i gdzie był ministrantem. Wszyscy uklękli przez chrzcielnicą oraz w kaplicy z relikwiami świętego JP2, aby przez chwilę podziękować i prosić naszego świętego o różne łaski. Na zakończenie pobytu w Wadowicach  mogliśmy skosztować słynnych wadowickich kremówek.

Kolejnym miejscem związanym z naszym szkolnym Patronem była Kalwaria Zebrzydowska z sanktuarium pasyjno-maryjnym oo. Bernardynów. Właśnie w Kalwarii Karol Wojtyła bywał bardzo często – jako dziecko, student, kapłan czy biskup. Tam też wspólnie modliliśmy się na Mszy świętej przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, prosząc o błogosławieństwo dla naszej szkoły, stowarzyszenia, parafii i gminy. Polecaliśmy naszych wychowanków, ich rodziców i dziadków. Dziękowaliśmy za udaną podróż, za wspólnotę szkolną i za świętego naszych czasów – papieża Jana Pawła II.

W drodze powrotnej, pomimo pewnego zmęczenia, odmówiliśmy różaniec, wplatając w jego koraliki proste podziękowanie za uczestnictwo w tej  niezwykłej, duchowej pielgrzymce-wycieczce.

Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Pierzchnica panu Stanisławowi Strąkowi za finansowe wsparcie naszego wyjazdu oraz ks. Proboszczowi Grzegorzowi Olejarczykowi za duchową opiekę w czasie naszej pielgrzymki.

FOTO - zobacz

 

Pasowanie na ucznia

Stając się uczniem Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Drugni, ślubuję:

Być dobrym Polakiem.

Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.

Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę!

Będę się starać swym zachowaniem i nauką

sprawiać radość rodzicom i nauczycielom

26 pażdziernika 2017 roku uczniowie klasy pierwszej podczas Uroczystości Pasowania na Ucznia złożyli ślubowanie i zostali z rąk pani dyrektor Elżbiety Stemplewskiej pasowani na Uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Drugni.

Pierwszoklasiści w czasie występu wykazali się zdolnościami recytatorskimi, wokalnymi i odpowiednią postawą społeczną. Nagrodzeni zostali gromkimi brawami i licznymi prezentami.  Po części artystycznej uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do sali na pyszny poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Czekał tam na nich również wspaniały tort oraz niespodzianka- Fotobudka, dzięki której można było wykonać pamiątkowe zdjęcie z użyciem śmiesznych rekwizytów. Do zabawy chętnie włączyli się rodzice oraz goście.

Do grona szkolnej społeczności wstąpili: Adamczyk Patryk, Bęben Michał, Borek Sebastian, Idzik Iwo, Idzik Szymon, Juszczakiewicz Mateusz, Madej Krzysztof, Ozimina Nikola, Pawłowska Olga, Rajca Paulina, Stępień Tomasz, Wojnowska Natalia.

Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych miłych i pogodnych chwil. Uczcie się pilnie i zawsze godnie reprezentujcie naszą szkołę.                                                                                    

                 FOTO - zobacz

Śniadanie daje moc

W środę 8 listopada 2017r. oddziały przedszkole wraz z uczniami  klas I-III po raz drugi wzięły udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” zorganizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Akcja miała na celu uświadomienie uczniom, iż śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważny,  gdyż daje nam energię potrzebną do nauki i zabawy. Do tego wydarzenia dzieci przygotowywały się kilka dni. Wspólnie z nauczycielami zrobiły czepki kucharskie, tak jak na prawdziwych kucharzy przystało. Śniadanie poprzedziła krótka pogadanka na temat najważniejszych zasad zdrowego odżywiania. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy: jedni specjalizowali się w robieniu kanapek, inni sałatek i twarożków, jeszcze inni zajęli się dekorowaniem. Wszystko było smaczne i swoim wyglądem zachęcało do jedzenia. Śniadaniowe przysmaki cieszyły się dużym powodzeniem, nawet niejadki zachęcone pięknym wyglądem, skusiły się na zdrowe śniadanie.

Wspólna akcja „Śniadanie Daje Moc” była nie tylko świetną zabawą, ale również czasem owocnej integracji najmłodszej społeczności naszej szkoły.                                                                                        FOTO - zobacz

 

Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 10.11.2017r. społeczność naszej szkoły obchodziła 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku uroczystość miała wyjątkowy charakter, gdyż połączona była z upamiętnieniem bohaterów powstania styczniowego na naszej ziemi. Grupa lokalnych miłośników historii ufundowała i postawiła przed wejściem do naszej szkoły kamień z tablicą informującą o potyczce wojsk powstańczych z oddziałami kozaków, która miała miejsce 4 listopada 1863 roku w Drugni.

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele parafialnym. Po mszy uczniowie, nauczyciele, pracownicy i zaproszeni goście udali się pod nowy obelisk, który poświęcił ksiądz proboszcz Grzegorz Olejarczyk. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia.

Całość obchodów swoja obecnością uświetnili przybyli goście: Wójt Gminy Pierzchnica Pan Stanisław Strąk, pasjonat historii Pan Romuald Sadowski, ksiądz proboszcz Grzegorz Olejarczyk i prezes Stowarzyszenia Sportowo – Kulturalnego Pan Stanisław Kwapisz.  

W tracie przedstawienia uczniowie klasy IV i VII przypomnieli wszystkim obecnym historyczne okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918roku. W przystępny sposób przybliżyli publiczności najważniejsze cechy patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny. Według młodych artystów są to: przywiązanie, odwaga, poświęcenie, oraz znajomość historii polskich zrywów narodowowyzwoleńczych. Nie zabrakło również patriotycznych wierszy, oraz pieśni i piosenek. Akademia była ciekawą i wzruszającą lekcją historii i obywatelskich postaw, dlatego nagrodzona została gromkimi brawami.  

Poniżej zamieszczamy filmy oraz zdjęcia z uroczystości.    

                 Część 1   Część 2   Część 3   Część 4                                                                         FOTO - zobacz

  Występy na wyjeżdzie

17.11.2017r. grupa uczniów naszej szkoły udała się do Domu Opieki Rodzinnej w Pierzchnicy. Okazją do tej wizyty było zaproszenie jakie otrzymaliśmy od Kierownictwa Domu w celu zaprezentowania pensjonariuszom tej placówki przedstawienia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nasi uczniowie z przyjemnością przedstawili słowno – muzyczny program patriotyczny.

Występ okazał się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy Domu Opieki Rodzinnej z wielką ciekawością i wzruszeniem wysłuchali naszych młodych artystów. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania „Roty” oraz łez wzruszenia w trakcie i po spektaklu. Spotkanie to byłą kolejną lekcją patriotyzmu, pokazującą że miłość do ojczyzny i obchodzenie świąt państwowych są wartościami potrafiącymi łączyć pokolenia.     

FOTO - zobacz

Wizyta w bibliotece

W piątek 17 listopada uczniowie klasy IV i VII gościli w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pierzchnicy. Podczas pobytu zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez pracowników. Uczniowie zostali zapoznani z historią i zasadami funkcjonowania placówki. Panie w bardzo przystępny sposób zapoznały dzieci z podziałem księgozbioru, zasadami korzystania z czytelni i wypożyczalni oraz oprowadziły wszystkich po bibliotece. Uczniowie z zaciekawieniem przyswajali informacje. Była to bardzo pouczająca lekcja biblioteczna, chętnie skorzystamy w przyszłości z podobnych zaproszeń. 

FOTO - zobacz

Mikołajkowy Turniej Badmintona

Mikołajkowy Turniej Badmintona o tytuł mistrza

szkoły w grze pojedynczej 20.11.2017r.

Tytuł Mistrza szkoły w kategorii dziewcząt przypadł Aleksandrze Borek uczennicy klasy VII.

Tytuł Mistrza szkoły w kategorii chłopców przypadł Kacprowi Topolskiemu uczniowi klasy VII.

II miejsce w szkole w kategorii dziewcząt zajęła Wiktoria Kaczyńska uczennica klasy VI.

II miejsce w szkole w kategorii chłopców zajął Jakub Pałyga uczeń klasy VI.

III miejsce w szkole z kategorii dziewcząt zajęła Nikola Bielawska uczennica klasy V.

III miejsce w szkole z kategorii chłopców zajął Krystian Misztal uczeń klasy V.

Wygranym gratulujemy.                                                                                                               FOTO - zobacz

Wyjazd do teatru "Kubuś"

21 listopada 2017r. dzieci z oddziałów przedszkolnych z opiekunami wybrały się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach na spektakl pt. „O rybaku i złotej rybce”.

Któż nie chciałby mieć Złotej Rybki, która spełniałaby wszystkie życzenia i marzenia? Bajka ta przypomina nam o starej prawdzie, że chciwość nie popłaca, i o tym, że prawdziwą wartością w życiu nie są rzeczy materialne. Wprawdzie czasami łatwo je zdobyć, ale też bardzo szybko można je stracić.

Przedszkolaki z zaciekawieniem i niezwykłym zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze, ale zapewne nieostatnia.

FOTO - zobacz

Andrzejki

Od zarania dziejów ludzie starali się dojrzeć swoją przyszłość. Robili to patrząc w gwiazdy, obserwując zjawiska przyrody, próbując czarować, wierząc w przesądy i cudowne amulety. Takim "niezwykłym" dniem według wielu była właśnie Wigilia Świętego Andrzeja.

Dawniej Andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowanie są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka.

Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię Św. Andrzeja, w naszej szkole co roku odbywa się zabawa andrzejkowa.

W tym roku impreza odbyła się 23 listopada. Zainaugurowali ją uczniowie klasy IV, którzy w pięknych strojach leśnych zwierząt opowiedzieli zebranym, jaki jest cel tego wyjątkowego spotkania. Następnie przyszedł czas na wróżby. Sala gimnastyczna została zamieniona w "salę wróżb", a dziewczęta z klasy siódmej i czwartej zadbały o magiczny nastrój i na ten moment przeobraziły się we wróżki. 

Te niezwykłe, magiczne damy przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. 
Ponadto, uczniowie mieli okazję w tradycyjny sposób uczcić Andrzejki lejąc wosk. Ostatnim punktem imprezy była dyskoteka. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały.

Szczególne brawa należą się uczniom klasy VII za duże zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu imprezy.

Przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

FOTO - zobacz

  Konkurs patriotyczny

22.11.2017r. odbył się w naszej szkole III Konkurs Recytatorski Wierszy Patriotycznych i Piosenek.

       Wzięli  w nim udział uczniowie klas I-III: Tomasz Stępień, Szymon Idzik, Oskar Zychowicz, Paweł Pawłowski,  Alicja Radomska, Amelia Kwiecień, Adam Rajca, Mikołaj Pawłowski, Wiktor Łata,  z klas IV-VI: Roksana Adamczyk, Bartosz Ściana, Kacper Ściana, Julia Idzik, Oskar Pawłowski, Magdalena Sadłocha, Wiktoria Kaczyńska, Oliwia Juszczakiewicz, Kacper Rajca, a z klasy VII Maria Idzik, Dominika Sajkiewicz. Natomiast Dominika Pawłowska, Marlena Świt, Patrycja Dzierżak i Maria Idzik  zaśpiewały piękne piosenki patriotyczne.

    Jury w składzie: pani Karolina Zaród, pan Tomasz Górka i  pan Paweł Kuliński miało bardzo trudny wybór, bowiem wszyscy występujący prezentowali wysoki poziom swoich umiejętności: doskonale znali utwór, potrafili  świetnie go zinterpretować  i  tym samym wprowadzili  w zakłopotanie jury. Patriotyzm młodego pokolenia dało się również zaobserwować podczas żywiołowego śpiewania pieśni patriotycznych. Konkurs był okazją do kształtowania uczuć patriotycznych, upowszechniania polskiej tradycji narodowej, wzmocnienia identyfikacji z miejscem pochodzenia i jego dziedzictwem kulturowym. Umożliwił propagowanie kultury żywego słowa poprzez recytację i śpiew.

 

WYNIKI KONKURSU SZKOLNEGO

- w kategorii klas I-III:

                            I MIEJSCE        Alicja Radomska kl. III

                           II MIEJSCE        Wiktor Łata kl. III

                          III MIEJSCE       Tomasz Stępień kl. I i Amelia Kwiecień kl. III

- w kategorii klas IV-VI :

                            I MIEJSCE         Magdalena Sadłocha  kl. IV

                           II MIEJSCE        Oliwia Juszczakiewicz kl. VI     

                          III MIEJSCE        Roksana Adamczyk kl. IV 

   - w kategorii klasa VII :

                            I MIEJSCE         Maria Idzik  

                           II MIEJSCE        Dominika  Sajkiewicz     

               - w kategorii piosenka kl. IV-VI :

                            I MIEJSCE         Dominika  Pawłowska kl. VI      

                           II MIEJSCE        Marlena Świt kl. VI

         - w kategorii piosenka kl. VII :

                            I MIEJSCE         Maria Idzik  

                           II MIEJSCE        Patrycja Dzierżak

           Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

          Jako reprezentanci naszej szkoły na gminny konkurs pojechali:

- w kategorii klas I-III:

                            I MIEJSCE        Alicja Radomska kl. III

                           II MIEJSCE        Wiktor Łata kl. III

- w kategorii klas IV-VI :

                            I MIEJSCE         Magdalena Sadłocha  kl. IV

                           II MIEJSCE        Oliwia Juszczakiewicz kl. VI     

   - w kategorii klasa VII i gimnazjum:

                            I MIEJSCE         Maria Idzik  

                           II MIEJSCE        Dominika  Sajkiewicz     

- w kategorii piosenka kl. IV-VI :

                            I MIEJSCE         Dominika  Pawłowska kl. VI      

                           II MIEJSCE        Marlena Świt kl. VI

                - w kategorii piosenka kl. VII i gimnazjum:

                            I MIEJSCE         Maria Idzik  

                           II MIEJSCE        Patrycja Dzierżak

                   

30 listopada 2017 r. odbył się III etap Gminnego Konkursu Patriotycznego

                                „AMOR  PATRIAE NOSTRA LEX –

MIŁOŚĆ OJCZYZNY NASZYM PRAWEM”.

Cieszymy się bardzo, bowiem uczniowie naszej szkoły zajęli wspaniałe miejsca i otrzymali ciekawe nagrody.

I  KATEGORIA WIEKOWA WIERSZ ( SZKOŁA PODST. KLASY 1-3)

    III Miejsce    ALICJA RADOMSKA    kl. III

II  KATEGORIA WIEKOWA WIERSZ ( SZKOŁA PODST. KLASY 4-6)

     I Miejsce          MAGDALENA SADŁOCHA kl. IV

    III Miejsce        OLIWIA JUSZCZAKIEWICZ kl. VI

 III KATEGORIA  WIEKOWA WIERSZE KL.VI   i GIMNAZJUM

   III Miejsce         DOMINIKA SAJKIEWICZ kl. VII 

III KATEGORIA  PIOSENKA PATRIOTYCZNA KL. IV-VI

     III Miejsce        MARLENA ŚWIT  kl. VI 

V KATEGORIA  PIOSENKA PATRIOTYCZNA KL.VII  i GIMNAZJUM

     I Miejsce            MARIA IDZIK  kl. VII 

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy !                                                                                 FOTO - zobacz

Mikołajki

      6 grudnia - jak dobrze wiecie,
    święty Mikołaj chodzi po świecie.

   Dźwiga swój worek niezmordowanie,
     każde dziecko prezent dostanie.

 

Wizyta świętego Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi i nasłuchiwały dźwięku dzwoneczka corocznego gościa. Mikołaj nie zawiódł dzieci, już od samego rana zawitał do naszej szkoły i zaczął odwiedzać je w klasach. Gdy tylko  pojawił się w sali na wszystkich buziach pokazał się radosny uśmiech. Dzieci powitały niezwykłego gościa wesołymi piosenkami i wierszykami. Mikołaj obdarował każdego pięknymi prezentami, które przyniósł w ogromnym worze. Maluchy podziękowały za wspaniałe podarki i poprosiły św. Mikołaja, aby przyjechał za rok, obiecując, że będą bardzo grzeczne.

FOTO - zobacz

 

Wyjazdy do kina

W tym roku z okazji mikołajek dla uczniów naszej szkoły zorganizowano wyjazdy do kina.

Dnia 4 grudnia dzieci z klas I-IV obejrzały piękny film pod tytułem „Mikołaj jest w każdym z nas”. Była to bardzo pouczająca opowieść o przygodach rodziny Pana Andersena pokazująca, że to nie Mikołaj jest sednem świąt. A dobry prezent to ten wręczony z sercem - a nie ze sztuczną brodą.

Uczniowie w klas V-VII 5 grudnia udali się na film „List do M 3”. Trzecia cześć serii okazała jeszcze lepsza od poprzednich. Wzruszenia i humor wymieszano tym razem w rozsądnych proporcjach. Film działa niczym kubek herbaty z miodem i goździkami. Relaksuje i wprowadza w świąteczny nastrój.

Po filmowych emocjach dzieci z klas młodszych miały okazję spotkać prawdziwego Mikołaja i pozować z nim zdjęć. Uczniowie klas starszych po kinie udali się na spacer do parku, gdzie z dużą radością oddali się dokarmianiu gołębi.  

FOTO - zobacz

 

Bezpieczne pierwszaki

7 grudnia 2017r. 12 pierwszaków ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Drugni otrzymało kamizelki odblaskowe od powiatu kieleckiego w ramach akcji „Bezpieczne pierwszaki”.

W spotkaniu z pierwszakami uczestniczyli: Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego i Stanisław Strąk, wójt Gminy Pierzchnica oraz funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Tematem spotkania było bezpieczeństwo osobiste dzieci oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznej drogi do szkoły. Policjantka z KMP w Kielcach szczególną uwagę w swym wystąpieniu zwróciła na zasadność i korzyści jakie daje nam noszenie odblasków. Dzięki temu pierwszaki poprzez zabawę poznały podstawowe zasady bezpiecznego i właściwego poruszania się po drodze.

Po zajęciach praktycznych przyszedł czas na przyjemności i prezenty w postaci odblaskowych kamizelek i słodkich mikołajków, które wręczyli goście.

Organizatorem akcji „Bezpieczne Pierwszaki" jest Zarząd Powiatu Kieleckiego wraz z Komendą Miejską Policji w Kielcach.

FOTO - zobacz

 

Konkurs na stroik bożonarodzeniowy

Stroiki to pełne uroku dekoracje wprowadzające w nastrój świąt. 

Wzorem ubiegłych lat już na początku grudnia został ogłoszony w naszej szkole Konkurs na najpiękniejszy  własnoręcznie wykonany stroik bożonarodzeniowy. Dzieci zadanie potraktowały bardzo poważnie. W niedługim czasie zebrano 25 prac.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 21 grudnia. Ponieważ wszystkie prace były przepiękne i pomysłowe a uczniowie wykazali się niesamowitą kreatywnością, komisja konkursowa miała niełatwe zadanie.

Wyniki:

Klasy 0-III :

1. Miejsce: Patryk Adamczyk klasa I

2. Miejsce: Sebastian Borek klasa I

3. Miejsce: Wiktor Łata klasa III

Wyróżnienie: Nikola Ozimina klasa I

Wyróżnienie: Olga Pawłowska klasa I

Klasy IV-VII :

1. Miejsce: Antoni Kowal klasa IV

2. Miejsce: Dominika Sajkiewicz klasa VII

3. Miejsce: Wiktoria Piwowar klasa IV

Wyróżnienie: Oliwia Barańska klasa IV

Wyróżnienie: Kacper Ściana klasa IV

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali świąteczny upominek.

Stroiki wraz z życzeniami zostały podarowane zaprzyjaźnionym instytucjom, szkołom i urzędom.

Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie. 

                                                     FOTO - zobacz 

 

Spotkanie z native speakerem

21 grudnia 2017 roku gościliśmy absolwentkę naszej szkoły Paulinę Basa oraz native speakera języka angielskiego Wayne Heslot. Native speaker to rodzimy użytkownik danego języka. Wayne urodził się i wychował w Anglii, a jego rodzinnym miastem jest Leeds. Uczniowie klas IV – VII mieli możliwość posłuchania prawdziwego angielskiego akcentu. Wayne opowiedział o sobie, Anglii, Londynie, Świętach Bożego Narodzenia oraz odpowiedział na wszystkie pytania naszych dzieci. Spotkanie było bardzo ciekawe, a uczniowie aktywni i zaangażowani. Wizyta native speakera stworzyła warunki zbliżone do przebywania w obcym kraju, które są niepowtarzalną motywacją do nauki języka.

Na zakończenie zaśpiewaliśmy znaną piosenkę świąteczną „We wish you a Merry Christmas” oraz wręczyliśmy naszym gościom stroik świąteczny.                                                                                              FOTO - zobacz   

   

Thank you for coming Paulina and Wayne, we hope to see you again.

 

Wigilia

Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II to także jedna wielka rodzina.

Tegoroczne spotkanie Wigilijne rozpoczęło się Jasełkami przygotowanymi  przez uczniów klas: V, VI i VII. Atrakcją występów był świąteczny taniec pomocników świętego Mikołaja, zakończony przepięknym bożonarodzeniowym przesłaniem. W role pomocników wcieliły się uczennice klasy IV.

Na apelu ogłoszono także wyniki Szkolnego Konkursu na Stroik Bożonarodzeniowy. Każde dziecko, które wykonało pracę otrzymało nagrodę.                                                

W atmosferę świąteczną wprowadziło uczniów wspólne kolędowanie i świąteczne życzenia składane podczas łamania się opłatkiem przy klasowym stole. W bieżącym roku uczniowie każdej klasy, jak rodzina przeżywali magię Wigilii wspólnie.                                                                                                                         FOTO - zobacz

 

Dzień Babci i Dziadka

26 stycznia 2018r. w Społecznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Drugni uczciliśmy Dzień Babci i Dziadka.

Mimo, iż za oknem zima był to jeden z najcieplejszych i najmilszych dni w roku szkolnym. W pięknie udekorowanej sali dziadkowie obejrzeli spektakularne widowisko, w którym najmłodsi zaprezentowali wiersze, piosenki, skecze, tańce i inscenizacje. Poprzez przygotowany program dzieci wyraziły swą miłość i wdzięczność. Zaproszeni dziadkowie przybyli bardzo licznie, sala wypełniła się po brzegi. Uroczystość uświetnili: Wójt Gminy Pierzchnica Pan Stanisław Strąk, Radny Rady Powiatu Kieleckiego Pan Stanisław Rękas, ksiądz Grzegorz Olejarczyk, Zarząd Stowarzyszenia Sportowo - Kulturalnego w Drugni oraz Rodzice. Wszyscy ze wzruszeniem oglądali przygotowany program. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Po zakończonych występach dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami. Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców, podczas którego nie zabrakło okazji do rozmów i wspomnień.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wspaniałych wnuków.

 

Poniżej zamieszczamy nagranie video z tej wyjątkowej uroczystości.                                                              FOTO - zobacz 

Część 1  Część 2   Część 3   Część 4   Część 5   Część 6   Część 7   Część 8

 

 

Sztuczki fizyczno - chemiczne

W dniu 29 stycznia 2018r. uczniowie klasy VII przedstawili dla społeczności szkolnej przygotowaną inscenizację pt. „O Archimedesie, koronie i okrzyku „ heureka””. Następnie chcąc zachęcić młodszych kolegów do nauki fizyki i chemii zaprezentowali im parę ciekawych  sztuczek:

- Tornado w butelce,

- Tornado na mleku,

- Tęcza kolorów w szklance,

- Lampa lawa,

- Zegar jodowy,

- Odzyskujemy kolor,

- Siła papieru,

- Pasta dla słonia,

- Poduszkowiec,

- Chemiczny potwór.

Zarówno inscenizacja jak i doświadczenia bardzo podobały się wszystkim oglądającym.

FOTO - zobacz

   

Spotkanie ze stomatologiem

30 stycznia 2018r. w Społecznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Drugni odbyło się spotkanie uczniów z doktor stomatolog panią Anetą Słopiecką, oraz jej asystentką panią Anetą Marczakowską. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa oraz prawidłowe dbanie o zęby. Pani doktor omówiła techniki poprawnego szczotkowania zębów, które zademonstrowała na specjalnym modelu szczęki i na filmie. Zwróciła uwagę na właściwą dietę, zaproponowała uczniom ograniczenie spożycia słodyczy na rzecz owoców i warzyw oraz słodkich napoi na rzecz wody. Pani stomatolog cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania zadawane przez uczniów. Dzieciom bardzo podobały się warsztaty. Na koniec pani doktor zaprosiła wszystkich na wizyty kontrolne do swojego gabinetu w Pierzchnicy

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i pouczające wskazówki.                                           FOTO - zobacz

 

Wyjazd do Domu Opieki Rodzinnej

Dnia 29.01.2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I –III naszej szkoły odwiedziły pensjonariuszy Domu Opieki Rodzinnej w Pierzchnicy. Głównym celem odwiedzin było zaprezentowanie umiejętności wokalno–aktorskich w przedstawieniu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z wielkim przejęciem śpiewały piosenki, recytowały wierszyki i tańczyły. Zachwyceni widzowie nagrodzili maluchy gromkimi brawami. Po części artystycznej przyszedł czas na wręczenie przygotowanych upominków.

Tego dnia w życie pensjonariuszy nasze dzieci wniosły rodzinną atmosferę, dziecięcą beztroskę, radość i uśmiech.  Spotkanie było wzruszające dla obu stron.

Dziękujemy serdecznie za miłe przyjęcie i słodki poczęstunek.                                     FOTO - zobacz

 

Spektakle profilaktyczne

Dnia 5.02.2018r. uczniowie naszej szkoły wyjechali do Kielc na profilaktyczne spektakle teatralne w wykonaniu Polskiego Teatru Muzycznego.

Dzieci kl. 0-III oglądały przedstawienie pt. „Różnorodność kultur Europy”. Była to historia chłopca, który za przyczyną niewinnego zbiegu okoliczności został zmuszony do poszukiwania największych wartości w krajach europejskich. W trakcie interaktywnego spektaklu dzieci stały się uczestnikiem tych wydarzeń , poszukując słów - kluczy, zaklęć które powstrzymają złośliwego ducha skrzyni. 

Uczniowie kl. IV-VII oglądały natomiast przedstawienie „Jan X”. Spektakl stawiał pytania o to czy warto kłamać. Dlaczego kłamiemy? Czy istnieje coś takiego jak kłamstwo w dobrej wierze? Czy może jest jak w znanym powiedzeniu „kłamstwo ma krótkie nogi” i zawsze wyjdzie na jaw. A może warto czasami skłamać, żeby obronić przyjaciela? Czy jeśli kłamiemy w słusznej sprawie powinna nas czekać kara? O względności prawdy i kłamstwa. O stereotypach i strachu przed przyznaniem się do własnych słabości przed rówieśnikami.      FOTO - zobacz

 

Turniej Tenisa Stołowego

Tradycją naszej szkoły stały się już rozgrywki klasowe i szkolne w tenisa stołowego uczniów klas IV-VII. W dniach 29.01 - 09.02.2018r. kolejny raz uczniowie naszej szkoły rozegrali turniej tenisa stołowego w grze singlowej o tytuł MISTRZA szkoły.

Dwa sety do 11 punktów decydowały o zwycięstwie. Mecze rozgrywano systemem pucharowym.

Tytuł mistrza klasy w kategorii dziewcząt:

kl.  IV    Julia Idzik

kl.  V     Nikola Bielawska

kl.  VI   Wiktoria Kaczyńska

kl.  VII  Dominika Sajkiewicz

Tytuł mistrza klasy w kategorii chłopców:

kl.  IV    Kacper Ściana

kl.  V     Karol Sobecki

kl.  VI    Radek Rajca

kl.  VII  Kacper Topolski

Systemem „każdy z każdym” wyłonił mistrza szkoły.

Tytuł mistrza szkoły w kategorii dziewcząt:

I    Miejsce    Dominika Sajkiewicz  kl. VII

II   Miejsce    Wiktoria Kaczyńska    kl. VI

III Miejsce    Nikola Bielawska         kl. V

IV Miejsce    Julia Idzik                    kl. IV

Tytuł mistrza szkoły w kategorii chłopców:

I    Miejsce    Radek Rajca                kl. VI

II   Miejsce    Kacper Topolski          kl. VII

III Miejsce    Karol Sobecki              kl. V

IV Miejsce    Kacper Ściana              kl. IV

Zwycięzcom rozdano dyplomy i nagrody.                                                                                FOTO - zobacz  

 

Wyjazd na lodowisko

Dnia 13.02.2018 r. 25 uczniów klas IV-VII naszej szkoły wyjechało na lodowisko „Biały Orlik” w Busku- Zdrój. Dobra sprawność fizyczna dzieci pozwoliła swobodnie i bezpiecznie poruszać się po tafli lodu. Czas ferii zimowych to doskonały moment, aby aktywnie spędzić czas i doskonalić swoje umiejętności. To także doskonała forma ruchu, która hartuje organizm na świeżym powietrzu. Zatem namawiajmy wszystkich do uprawiania sportów zimowych, a czas wolny wykorzystajmy zdrowo i na sportowo.

Dyrekcji szkoły i Zarządowi Stowarzyszenia Sportowo – Kulturalnego w Drugni dziękujemy za zapewnienie transportu.                                                                                                                           FOTO - zobacz

 

Dokarmianie ptaków

Śnieg zasypał pola, lasy.

Dokąd lecą głodne ptaki?

Kto je karmi po zamieci?

Kto?

Wiadomo – DZIECI!

Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków - niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.

Uczniowie naszej szkoły w okresie zimowym regularnie brali udział w szkolnej akcji dokarmiania ptaków. Dzielnie wieszali na drzewach kubeczki z zalanymi tłuszczem nasionami i orzechami, które są smakołykiem naszych skrzydlatych przyjaciół. Dodatkowo rozsypali nasionka do pustych karmników, świetnie się przy tym bawiąc.

 Dokarmianie ptaków jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale również dostarcza nam wielu wrażeń estetycznych. Możemy z bliska obserwować ich różnokolorowe ubarwienie, sposób zachowania, zwyczaje. Jesteśmy pewni, że ptaki na wiosnę odwdzięczą się za to pięknym śpiewem.

Dlatego pragniemy zachęcić wszystkich, do wspólnego z dziećmi dokarmiania ptaków we własnych karmnikach. Takie działania niosą ze sobą wspaniały walor edukacyjny dla naszych pociech, uczą odpowiedzialności, dbania o środowisko naturalne, dają możliwość obserwacji oraz satysfakcję i wiele radości.

                   Pomóżmy ptakom przetrwać zimę, dokarmiajmy je!!!                     FOTO - zobacz

 

Warsztaty w IPN

9 lutego 2018r. uczniowie klas VI i VII naszej szkoły wzięli udział w zajęciach, poświęconych tematyce II wojny światowej w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Podczas wprowadzenia do tematu, Pani Edyta Krężołek z Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach przedstawiła wydarzenia, które poprzedziły wybuch II wojny światowej, w tym podbój części Europy przez Adolfa Hitlera, jak również przyczyny, które doprowadziły do IV rozbioru Polski. Podczas tej części spotkania nasi uczniowie wielokrotnie wykazywali się wiedzą historyczną o tych wydarzeniach. Bezbłędnie odpowiadali na pytania Pani Edyty, jak również sami dopytywali o interesujące ich szczegóły.
Następnie uczestnicy warsztatów układali puzzle edukacyjne – „IV rozbiór Polski”. Gra spotkała się z dużym entuzjazmem uczniów, łącząc zabawę ze zdobywaniem wiedzy, przyswajali fakty historyczne oraz umiejętność posługiwania się mapą. Na zakończenie spotkania Pani Edyta Krężołek zaproponowała rozgrywki w gry planszowe popularyzujące wiedzę historyczną takie jak: „Wroniec” , „Awans” czy „Znaj znak”. Nasi uczniowie przy świetnej zabawie przyswajali informacje o najnowszej historii Polski.
Wyjazd wszyscy uznali za bardzo udany. Na szczególną uwagę zasługuje miła i swobodna atmosfera jaka panuje w Centrum Edukacyjnym IPN. Nasi uczniowie zadeklarowali chęć kolejnych wizyt w tym ciekawym miejscu. Na pewno skorzystamy więc z zaproszenia jakie otrzymaliśmy na kolejne zajęcia w drugim semestrze. Warsztaty pokazały, że historia wcale nie musi być nudna, a wiedzę można zdobywać nie tylko na lekcjach i nie tylko z podręczników.                                                                                                                         
 FOTO - zobacz

 

Zabawa Choinkowa

Zabawa choinkowa, która odbyła się 08.02.2016 r. była okazją do wyśmienitej imprezy, podczas której cała społeczność szkolna mogła się spotkać i świetnie razem bawić. O oprawę muzyczną zadbał  pan Krzysztof Zawierucha, który rozkręcił zabawę grając najlepsze hity, przy których bawiły się dzieci, nauczyciele i rodzice. Zgodnie z tradycją odbył się konkurs na najciekawsze przebranie. Większość uczestników choinki postarało się w piękne i ciekawe kostiumy. Wszystkie dzieci wyglądały bardzo oryginalnie. Każdy z przepięknych przebierańców otrzymał nagrodę, którą ufundowała Rada Rodziców. Tegoroczna zabawa choinkowa była naprawdę udana i na długo pozostanie w pamięci osób, które wzięły w niej udział.                                                                 FOTO - zobacz 

 

Walentynki

14 lutego to Dzień Świętego Walentego, zwany również Świętem Zakochanych. Tego dnia osobie nam bliskiej możemy wysłać upominek lub kartkę. Od paru lat w naszej szkole działa poczta walentynkowa, na górnym korytarzu ustawiona jest specjalna skrzynka, do której można wrzucać walentynki. Wszyscy uczniowie chętni do wyznania w ten sposób miłości lub sympatii drugiej osobie mogą wysyłać kartki walentynkowe z życzeniami. Skrzynka walentynkowa napełniła się w szybkim tempie. W tym roku, z powodu ferii rozdanie zebranych walentynek nastąpiło dopiero 26 lutego. Najwięcej kartek rozdano w klasie pierwszej.             FOTO - zobacz

 

Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Cześć Ich Pamięci”

Z okazji przypadającego na dzień 1 marca Narodowego Święta Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” już po raz drugi nasi uczniowie wzięli udział w Gminnym Konkursie Historycznym „Żołnierze Wyklęci – Cześć Ich Pamięci”.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Senator RP Krzysztof Słoń, Poseł na Sejm RP Bogdan Latosiński, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Wójt Gminy Pierzchnica Stanisław Strąk.

W tym roku konkurs odbył się 5 marca i przeprowadzony został w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie klas I – III  rywalizowali w konkursie plastycznym, uczniowie klas IV – VI w konkursie wiedzowym poświęconym Witoldowi Pileckiemu, Danucie Siedzikównie „Ince” i Antoniemu Hedzie „Szaremu”, zaś uczniowie klas VII oraz klas gimnazjalnych sprawdzali poziom swej wiedzy na temat Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny, Antoniego Hedy, a także Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” i Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.

Naszą szkołę reprezentowali:

W konkursie plastycznym: Szymon Idzik, Wiktor Łata i Adam Rajca

W konkursie wiedzowym klasy IV-VI: Roksana Adamczyk, Julia Idzik i Oliwier Stępień

W konkursie wiedzowym klasy VII oraz gimnazjum: Patrycja Dzierżak, Gabriela Górska, Maria Idzik i Dominika Sajkiewicz.

Z dumą informujemy, że nasza uczennica Julia Idzik z klasy IV zdobyła II miejsce w konkursie wiedzowym. Sukces ten zasługuje na szczególne uznanie, ze względu na bardzo wysoki poziom wiedzy uczestników, trudne pytania oraz fakt, że tematyka konkursu znacznie wybiegała poza programy szkolne, a uczestnicy przygotowywali się do niego samodzielnie w czasie wolnym.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie a w szczególności laureatce Julii Idzik.

                                                                                                 FOTO - zobacz

 

Turniej Piłki Nożnej

16 marca 2018r. drużyna naszych chłopców po zaciętej walce wygrała eliminacje gminne w piłce nożnej halowej. Wygrana pozwoliła awansować naszemu zespołowi do rozgrywek powiatowych, które w tym roku odbyły się w Chmielniku.

W skład zwycięskiej drużyny wchodzili: Jakub Pałyga, Radosław Rajca, Michał Borek, Kornel Misztal, Dominik Mrozicki, Kacper Basa, Krystian Misztal, Pawłowski Oskar, Ściana Bartek, Ściana Kacper, Norbert Misztal, Kacper Topolski i Dawid Dzierżak.   

Dnia 19 marca 2018r. w Chmielniku chłopcy w składzie: Jakub Pałyga, Radosław Rajca, Michał Borek, Kornel Misztal, Dominik Mrozicki, Kacper Basa, (Krystian Misztal – Karol Kwiecień), Pawłowski Oskar, Ściana Bartek, Ściana Kacper rozegrali mecze systemem „każdy z każdym” zajmując V miejsce w eliminacjach powiatowych.                                                                                                                                                           FOTO - zobacz

 

Pierwszy dzień wiosny

Wiosna to najbardziej oczekiwana pora roku. Srogie mrozy i opady śniegu wreszcie odchodzą w zapomnienie, a cała przyroda budzi się do życia. Kalendarzowa (astronomiczna) wiosna co roku rozpoczyna się 21 marca. Właśnie tego dnia dzień i noc są równej długości.  Jednym ze staropolskich zwyczajów (od XV wieku), jest zwyczaj Topienia Marzanny w tym dniu. Ludzie wierzyli, że kukła wykonana ze słomy, ubrana w stare szmatki i przyozdobiona wstążkami, koralikami i kwiatami uosabiała wszystkie nieszczęścia, nie tylko zimę i choroby. Zwykło przyjmować się, że wszystko co złe tkwiło w tej słomianej lalce. Aby wyzbyć się całego nieszczęścia kukłę topiono bądź palono, co miało symbolizować koniec zimy i początek wiosny.

Obecnie to głównie zabawa dla dzieci i młodzieży. Jest to świetna okazja do wyjścia ze szkoły i powitania wiosny. W ten właśnie sposób uczniowie naszej szkoły 21 marca 2018 r., czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny pożegnali zimę, a przywitali wiosnę. Nawet wyszło na chwilę słońce, czyli wiosna… nadeszła.                                                                                                                                                                                        FOTO - zobacz

 

Wiosna w poezji

W szkolnym Konkursie Recytatorskim „Wiosna w poezji”, który odbył się 15 marca 2018r., wzięło udział szesnastu uczestników. Chętni recytatorzy klas I-III z wielkim zaangażowaniem i przejęciem zaprezentowali  przygotowane wiersze o tematyce wiosennej. Śpiew ptaków, wiosenne porządki, promienie słońca, soczysta zieleń płynąca w deklamowanych wierszach przeniosła nas w świat wiosennej scenerii. Widownia przypomniała sobie tym samym, jaką piękną porą roku jest wiosna. Niestety na razie możemy jej piękno podziwiać jedynie w wysłuchanej  poezji, ponieważ zima w tym roku wyjątkowo nie pozwala nam o sobie zapomnieć. A obfite opady śniegu i niskie temperatury sprawiają, że trudno nam sobie wyobrazić, że niedługo przyjdzie wiosna. Nam się to jednak udało za sprawą pięknie recytowanych wierszy.

Jury w składzie: pani Barbara Szlompek, pani Jolanta Borek i pani Wioleta Bryk dokonując oceny poszczególnych uczestników brały pod uwagę interpretację wiersza, znajomość tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny, jaki zaprezentowali uczestnicy konkursu.

Wszystkie występy były bardzo ciekawe oraz na wysokim poziomie. Dzieci znakomicie wczuwały się w tekst. Jury miało niezwykle trudne zadanie. Po długich obradach wyłoniono zwycięzców.

WYNIKI KONKURSU SZKOLNEGO:

- w kategorii klas pierwszych:

                            I MIEJSCE       Szymon Idzik

                           II MIEJSCE       Tomasz Stępień
                         III MIEJSCE      Natalia Wojnowska

- w kategorii klas drugich :

                            I MIEJSCE        Oskar Zychowicz

                           II MIEJSCE        Michał Kmiecik    
                          III MIEJSCE       Wojciech Zamojski

   - w kategorii klasa trzecich:

                            I MIEJSCE        Alicja Radomska

                           II MIEJSCE        Adam Rajca
                          III MIEJSCE        Amelia Kwiecień

Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy za trud włożony w przygotowanie recytacji, zwycięzcom gratulujemy.

 Laureaci dwóch pierwszych miejsc w kategorii klas pierwszych, drugich, trzecich 21 marca wzięli udział w III GMINNYM KONKURSIE RECYTATATORSKIM „WIOSNA W POEZJI” w Szkole Podstawowej w Pierzchnicy

WYNIKI KONKURSU GMINNEGO:

I Miejsce w kategorii klas trzecich otrzymała Alicja Radomska

Wyróżnienie w kategorii klas pierwszych otrzymał Szymon Idzik

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!                                                                            FOTO - zobacz

 

Konkurs na najładniejszą Palmę Wielkanocną

23 marca 2018  został rozstrzygnięty konkurs na „Najładniejszą Palmę Wielkanocną”.  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły.  Do konkursu zgłoszonych zostało 25 palm. Wszystkie przygotowane plamy były przepiękne, barwne, oryginalne, a każda z nich wyjątkowa. Najwyższe osiągnęły nawet ponad 2 metry. Wszystkie zasługiwały na uwagę i wyróżnienie.

Oceniając palmy brano pod uwagę: związek dzieła z tradycją, wkład pracy i estetykę jej wykonania oraz pomysłowość. Po wnikliwym obejrzeniu prześlicznych palm i po długich obradach Komisja Konkursowa w składzie: Wioleta Bryk, Wanda Stępień, Tomasz Górka wybrała te NAJPIĘKNIEJSZE PALMY przyznając ich właścicielom następujące miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Oddziały przedszkolne:

1.Filip Kapusta

1. Julia Wrzesień

1. Kaja Kapusta

 

Klasy I-III

1. Oskar Zychowicz
1. Sebastian Borek

2. Olga Pawłowska
2. Alicja Radomska

3. Mikołaj Pawłowski

Wyróżnienia: Gabriela Marczakowska, Paweł Pawłowski,  Tomasz Stępień, Paulina Rajca, Michał Kmiecik

Klasy IV-VII

1.Oskar Pawłowski
1. Lena Stemplewska

2. Kacper Rajca
2. Dominik Świt
2. Bartosz Ściana

3. Maksymilian Świt
3. Kacper Basa

Wyróżnienia:
Szymon Czechowski, Dominika Pawłowska, Kacper Ściana, Bartosz Karwat, Dominika Sajkiewicz.  
FOTO - zobacz

 

Turniej Wiedzy Pożarniczej

Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom’’

W dniu 27 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Pierzchnicy odbyły się XXXXI Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom’’.

W konkursie wzięło udział 33 uczniów, w tym 20 osób ze Szkoły Podstawowej Pierzchnicy, 8 osób z oddziału Gimnazjalnego Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy oraz 5 uczennic naszej szkoły:

  • Sajkiewicz Dominika - klasa VII
  • Juszczakiewicz Oliwia – klasa VI
  • Kaczyńska Wiktoria – klasa VI
  • Bielawska Nikola – klasa V
  • Witkowska Agata – klasa V

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy:

I grupa – uczniowie klas IV-VI Szkół Podstawowych

II grupa – uczniowie klas VII Szkół Podstawowych oraz klas II i III Oddziału Gimnazjalnego.

Każdy z uczestników miał za zadanie wypełnić testy wiedzy składające się z 30 pytań.

Mamy wielką przyjemność ogłosić, że uczennica naszej szkoły Nikola Bielawska zajęła drugie miejsce w kategorii uczniów klas IV-VI.

Pragniemy złożyć serdeczne gratulacje wszystkim uczennicom, które wzięły udział w tym jakże trudnym turnieju i życzymy im powodzenia za rok.                                                                                                  FOTO - zobacz

 

Dzień Matematyki

W marcu 2018 r. obchodziliśmy Dzień Matematyki pod patronatem merytorycznym Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Celem akcji było zainteresowanie uczniów przedmiotem                i pokazanie im, że matematyka to podstawa każdej dziedziny życia. Hasłem przewodnim tegorocznych warsztatów była „Matematyka od kuchni”. Dzieci przygotowując się do obchodów wykonały tematyczne plakaty, którymi udekorowano górny korytarz.   

W tym dniu uczniowie klas IV-VII rozwiązywali w grupach quizy i zagadki matematyczne. Takie działanie połączone z treściami udoskonala sprawność rachunkową. Dzieci wykorzystywały poznaną wiedzy w robieniu zakupów, przyrządzaniu posiłków i przeliczaniu kalorii w produktach. Nawet nieśmiali w zabawie byli aktywni i twórczy. W czasie matematycznych zajęć wyróżniła się grupa, w której skład wchodzili: Radosław Rajca, Antoni Kowal, Misztal Krystian, Misztal Norbert, Kwiecień Karol, Bandura Hubert. Drużyna została nagrodzona.

Dzień Matematyki to świetna okazja zarówno do dobrej zabawy, jak i do utrwalenia zdobytej wiedzy i umiejętności.                                                                                                                              FOTO - zobacz

 

Wyjazd przedszkolaków

5 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych pod opieką wychowawców pojechały  do Kielc na Interaktywne Widowisko Telewizyjne: „Szewczyk Dratewka na planie filmowym”. Dzieci posiadające „Szczęśliwe Bilety”, mogły wystąpić na scenie i przez moment poczuć się aktorami. Historia o Szewczyku Dratewce została opowiedziana obrazem, realizowanym za pomocą kamery, do którego dodano dźwięk. Dzieci brały czynny udział   w przygotowaniu filmowej opowieści odgrywając krótkie scenki, np. naśladowały pszczoły, mrówki, kaczki. Wszystkie poczynania dzieci na scenie były wyświetlane na telebimie. Podczas wspólnej zabawy przedszkolaki poznały kilka tajników realizacji obrazu. Zobaczyły jak na planie zdjęciowym pracuje ekipa filmowa, czyli operator kamery, realizator obrazu, dźwiękowiec i zawodowi aktorzy, którzy wystąpili w roli gospodarzy widowiska. Udział w przedstawieniu był dla wielu ciekawym doświadczeniem. Zabawa wszystkim bardzo się podobała. Przedszkolaki pod wielkim wrażeniem, zadowolone i uśmiechnięte wróciły do szkoły.                                                 FOTO - zobacz

 

Wycieczka do Warszawy

6 kwietnia 2018r. uczniowie klas I-VII Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Drugni wraz z nauczycielami i pracownikami obsługi udali się na całodzienną wycieczkę do Warszawy.

Pierwszą atrakcją wyjazdu było zwiedzanie portu lotniczego Okęcie. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli wnętrza tego wyjątkowego obiektu. Wizyta na tarasie widokowym oraz oglądanie z bliska startujących i lądujących samolotów pasażerskich z pewnością długo pozostanie w pamięci dzieci.

Niezwykłym przeżyciem dla uczestników okazał się także kolejny punkt wycieczki. Odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wysłuchanie historii tego wyjątkowego miejsca wprowadził wszystkich w chwilę zadumy.

Następnie grupa zwiedziła Stare Miasto i dotarła do Centrum Nauki Kopernik. Przez dwie godziny nasi uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia analizując prawa przyrody. Z dużą koncentracją dzieci korzystały ze wszystkich eksponatów, które w sposób namacalny poprzez zabawę pozwalały im poznać tajniki nauki. Po tak wytężonej pracy przyszedł czas na  przepyszny obiad w stołówce obiektu.

Po pełnym wrażeń dniu bezpiecznie wróciliśmy do swoich domów.

Serdecznie dziękujemy Zarządowi Stowarzyszenia Sportowo – Kulturalnego w Drugni za całkowite sfinansowanie tego wyjątkowego wydarzenia.                                                                                                       FOTO - zobacz

 

Dzień Ziemi

22 kwietnia to Dzień Ziemi. Z tej okazji dnia 24 kwietnia uczniowie klasy IV przygotowali inscenizację bajki ekologicznej pt. „Zielony Kapturek”. Występ urozmaiciły również piosenki ekologiczne w znakomitym wykonaniu dziewczynek z klasy VII. Talent aktorski uczniów i morał ekologiczny bajki był powodem dużego zainteresowania i rozbawienia wśród widowni. Przesłaniem programu artystycznego było przypomnienie nam, jakich spustoszeń na swojej planecie dokonał człowiek. Tego dnia każdy z nas powinien pomyśleć, co może zrobić w swoim najbliższym środowisku, aby ulżyć Ziemi i zaprzyjaźnić się z nią . Uczniowie podkreślali, że każdy z nas ma wpływ na stan środowiska naturalnego.                                                                                                             FOTO - zobacz

 

Sprawdzian Szóstoklasisty

11 kwietnia uczniowie klasy szóstej przystąpili do Próbnego Ogólnopolskiego Sprawdzianu Szóstoklasisty z Operonem. Sprawdzian oswaja uczniów z nową formułą egzaminu po 8 klasie. Wybrane zadania z arkusza były  zgodne z formułą egzaminu ósmoklasisty, który będzie obowiązywał w roku szkolnym 2018/2019. FOTO - zobacz

 

Wyjazd na musical

27 kwietnia uczniowie klas 0 – 3 wzięli udział wyjeździe do Kielc, gdzie w Hotelu Kongresowym, mogli obejrzeć musical „Nowe szaty króla” zaprezentowany przez Teatr Muzyczny Forte.    

„Nowe szaty króla” to musical z przesłaniem aspektu profilaktycznego, pełen tańca i muzyki wraz ze śpiewem na żywo oraz grą aktorską. Spektakl ten pełen jest humoru oraz zwrotów akcji, które wciągają widza w dalszy ciąg wydarzeń.

Główny bohater próbując nadążyć za modą zapomina o tym, co naprawdę ważne. Jedną z jego zachcianek jest udomowiona lama, która towarzyszy mu podczas kolejnych przygód. Swą błyskotliwość i inteligencję okazuje komentując wydarzenia w żartobliwy i dowcipny sposób przy każdej nadarzającej się okazji. Niestety wciąż ignorowana i lekceważona ze względu na swój wygląd, przez co losy króla potoczą się nieco inaczej niż by chciał.

Śledząc losy rozkapryszonego króla i jego wiernej śmiesznej lamy, nasi uczniowie mieli okazję przekonać się, że o wartości człowieka nie decyduje ani zasobność portfela, ani metka przy ubraniu, a to w jaki sposób traktujemy innego człowieka.                                                                                                                           FOTO - zobacz

 

Sprawdzian Trzecioklasisty

26  kwietnia uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. Celem  sprawdzianu było podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Dzięki sprawdzianowi otrzymaliśmy informacje o pracy ucznia w zakresie  rożnych kompetencji:  czytania, pisania,  wiedzy przyrodniczej, sprawności rachunkowej. Sprawdzian składał się z trzech części: testu z języka polskiego, matematyki i przyrody. Przed rozpoczęciem testu uczniowie obejrzeli kilkuminutowy film terapeutyczny pt. „Bratek”. Bartek bohater filmu odpowiednio przygotował oraz zmotywował uczniów do działania. Wszyscy uczniowie z uśmiechem na ustach, ale i dużym zaangażowaniem podeszli do pierwszego w ich życiu sprawdzianu wiedzy i umiejętności. Trzymamy kciuki za uzyskane wyniki.                                                                                                                       FOTO - zobacz

 

Rajd rowerowy

Czas pięknego weekendu majowego uczniowie klas VII, VI i V spędzili na rowerach. Rowerowy rajd odbył się 2 maja 2018r. pod okiem pani Agnieszki Safian i pani Anny Bandury. Dla 20 uczniów była to niesamowita atrakcja, promująca zdrowy tryb życia i czynny wypoczynek. Poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, rajd reklamował rower jako środek ekologicznego transportu. Odpoczynek na leśnej polanie w miejscowości Murawin i wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku to kolejny atut wyjazdu.

Cieszymy się bardzo, że wycieczka skupiła wokół siebie również  absolwentów naszej szkoły jak i rodziców. Dziękujemy serdecznie paniom Annie Borek i Wiolecie Witkowskiej za udzielone wskazówki i cenne informacje o pokonywanym szlaku.                                                                                                                   FOTO - zobacz

 

Rocznica Konstytucji 3 Maja

9 maja odbył się  w naszej szkole uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy siódmej pod kierunkiem nauczycielki Barbary Szlompek przygotowali dla społeczności szkolnej część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Uczniowie otrzymali możliwość przypomnienia sobie fragmentów historii dotyczącej tego zdarzenia.
Młodzi aktorzy zaprezentowali sytuację polityczno-gospodarczą Polski w tamtym okresie oraz przybliżyli fakty z przeszłości ważne nie tylko dla Polski, ale i dla Europy.
Gdy wiosną 1791 roku w kraju przeciwnicy reform podburzali zacofaną szlachtę, szukali poparcia u obcych dworów, Polacy musieli działać szybko i zdecydowanie. Dlatego 3 maja 1791 roku król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację.
Konstytucja 3 Maja, miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa.
Rocznica tych wydarzeń, obchodzona jest od  ponad 200 lat i nie przeszkadzały w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.
Dobra  inscenizacja apelu sprawiła, że uczniowie oglądali go z powagą i zaciekawieniem. Uroczystość uświetnili członkowie Zarządu Stowarzyszenia Sportowo- Kulturalnego w Drugni oraz przedstawicielka Urzędu Gminy  w Pierzchnicy.                                                                                                                                   
FOTO - zobacz

 

III Mityczny Turniej Herosów

W dniu 10.05.2018r. na zaproszenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie nasza drużyna z klasy VII w składzie: Mikołaj Bandrowski, Dawid Dzierżak i Norbert Misztal pod opieką Pani Agnieszki Safian wzięła udział w  „III Mitycznym Turnieju Herosów”.

Do zmagań turniejowych zgłosiło się 21 drużyn z 15 placówek oświatowych z terenu całej południowej Polski. W tym roku impreza została zorganizowana w ramach obchodów 20 – lecia powiatu kieleckiego. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Kielecki oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Uczestnicy mieli do wykonania 12 prac inspirowanych pracami Herkulesa.  Przebieg turnieju to przede wszystkim świetna zabawa i duża porcja ruchu na świeżym powietrzu dopingowana oczywiście zdrową rywalizacją . Po trzech godzinach ciężkich zmagań wyłoniono zwycięzców, była to drużyna Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a Organizatorom dziękujemy za zaproszenie i za doskonałą organizację turnieju.                                                                                                                                        FOTO - zobacz

Konkurs ortograficzny i spotkanie z pisarzem

16 maja 2018r. odbył się w naszej szkole I Gminny Konkurs Ortograficzny, nad którym honorowy patronat objęli czołowi goście uroczystości: Wójt Gminy Pierzchnica Pan Stanisław Strąk oraz Zarząd Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego w Drugni. Konkurs uświetniła prelekcja pisarza Pana Stanisława Rogali oraz obecność Dyrektora Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy Pani Bożeny Petrus, Kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Danuty Sojdy i przedstawiciela Rady Rodziców Pani Katarzyny Kawińskiej.

Celem turnieju było promowanie stosowania zasad ortograficznych z języka polskiego oraz doskonalenie poprawnej pisowni. W ortograficznych zmaganiach rywalizowało ze sobą 12 uczniów z 2 szkół naszej gminy. Zmagania odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV i V oraz uczniowie klas VI i VII.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Pani Teresa Rokicka, Pani Danuta Sojda oraz inicjator przedsięwzięcia Pani Barbara Szlompek. Po prawie godzinnych potyczkach z testem pełnym pułapek ortograficznych, rywalizujący uczniowie dołączyli do spotkania z pisarzem. Czas oczekiwania na wyniki konkursu wypełnił Pan Stanisław Rogala, gość Pani Jolanty Borek nauczyciela bibliotekarza. Pisarz w sposób ciekawy przedstawił najważniejsze momenty swojego życia, kulisy twórczości oraz polecił swoje pozycje książkowe. Całość prelekcji ozdobiły melodie ludowe w wykonaniu uczniów klasy VII. Polka, oberek i popularne świętokrzyskie piosenki wszystkim się podobały, a u pana Stanisława Rogali  przywołały chwile wspomnień.

Pojawienie się Komisji Konkursowej wybudziło wszystkich ze świata świętokrzyskich legend i piosenek. Do wręczenia nagród poproszono Pana Stanisława Strąka i Pana Stanisława Kwapisza. W pierwszej edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego nagrodzono uczniów:

kategoria klas IV-V        

  I miejsce - Katarzyna Zajączkowska  

 II miejsce - Nina Miszczyk

III miejsce - Nikola Bielawska

III miejsce – Karolina Sadowska

kategoria klas VI-VII      

  I miejsce - Kinga Bryk 

 II miejsce – Julia Krajewska    

III miejsce - Oliwia Juszczakiewicz

Mistrzowie ortografii roku 2018 otrzymali pamiątkowe statuetki. Laureaci trzech pierwszych miejsc obydwu kategorii odebrali nagrody książkowe a wszyscy dyplomy. Gratulujemy zwycięzcom i liczymy na to, że w następnym roku w ich ślady pójdą następni miłośnicy języka polskiego.

FOTO - zobacz

Konkurs wiedzy o Janie Pawle II

W piątek 18.05.2018r. nasi uczniowie wzięli udział w X Jubileuszowym Wojewódzkim Konkursie „Jan Paweł II – Patron Najgodniejszy”, który odbył się po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Brzezinach. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 50 uczniów z 18 szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego.

Gościem specjalnym jubileuszowej edycji był Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Przypomniał zebranym uczniom, że św. Jana Pawła II powinniśmy wciąż poznawać.

Nasza drużyna uczniów klasy IV w składzie: Oskar Pawłowski, Bartosz Ściana i Kacper Ściana miała okazję sprawdzić swoją wiedzę o życiu i działalności naszego patrona św. Jana Pawła II. Zadanie to okazało się bardzo trudne, ze względu na bardzo wysoki poziom konkursu oraz bardzo dużą wiedzę uczestników. Naszym chłopcom udało się zdobyć wyróżnienie.

Pierwsze miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły podstawowej imienia Jana Pawła II w Czostkowie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

FOTO - zobacz

Oceanika

Dnia 17 maja 2018r.  dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły odwiedziły Kompleks Świętokrzyska Polana w Chrustach. Celem podróży była Oceanika – zespół  wielkoformatowych akwariów. Dzieci miały okazję obejrzeć wiele gatunków wodnych zwierząt z różnych zakątków świata. Pani przewodnik pasjonująco opowiadała o wszystkich gatunkach znajdujących się na ekspozycji. Zachwycone barwnym, podwodnym światem przedszkolaki  zadawały mnóstwo pytań. Największą atrakcją okazały się  rekiny. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty artystyczne. Każde z dzieci wykonało na nich własne miniaturowe akwarium. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do przedszkola.  Był to dzień pełen wrażeń, który bez wątpienia zostanie na długo w pamięci. Serdecznie dziękujemy Klasowym Radom  Rodziców za wkład finansowy.                                                                           FOTO - zobacz

 

Czytanie dzieciom 

"Czytanie książek

 to najpiękniejsza  zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

Głośne czytanie dzieciom od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój. Czytanie na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć, wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań oraz wzmacnia poczucie własnej wartości.

W naszej szkole przez cały rok szkolny uczniowie z klasy IV raz w tygodniu czytają wybrane bajki, baśnie i wiersze dzieciom z oddziałów przedszkolnych.

21 maja zostało zorganizowane spotkanie pt. ,,W krainie bajek i baśni”. Zaproszenie do czytania dzieciom przyjęła pani dyrektor Elżbieta Stemplewska i emerytowana nauczycielka naszej szkoły pani Grażyna Karwat.

Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor, która wyrecytowała z pamięci rymowaną bajkę o Kopciuszku. Zapamiętała ją ze swojego dzieciństwa, bowiem zawsze przed snem opowiadała ją jej babcia. Następnie pani Grażyna przeczytała bajki ,,Bambi” i ,,Alicja w Krainie Czarów”.

Wspólne oglądanie pięknych, kolorowych ilustracji i rozmowy na temat bajek sprawiły dzieciom ogromną radość, którą przelały na papier wykonując kolorowe ilustracje. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały gościom gromkimi oklaskami.

Dziękujemy Paniom za poświęcony czas i zapraszamy do dalszego wspólnego czytania dzieciom.

FOTO - zobacz

Zjazd Szkolnych Kół Caritas

W środę 23 maja 2018 roku grupa wolontariuszy z naszej szkoły brała udział w diecezjalnym zjeździe Szkolnych Kół Caritas, który odbył się w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Pod opieką katechety pana Tomasza Górki wolontariuszki: Dominika Pawłowska, Wiktoria Kaczyńska, Maria Idzik, Dominika Sajkiewicz, Patrycja Dzierżak i Gabriela Górska najpierw uczestniczyły we Mszy świętej pod przewodnictwem KS bpa Andrzeja Kalety. Potem razem ze zgromadzonymi w świątyni wolontariuszami z innych szkół oglądały fragmenty inscenizacji o wystąpieniu w klasztorne mury bpa Wincentego Kadłubka, które miało miejsce 800 lat temu. O samym klasztorze bardzo ciekawie opowiadał nam ojciec Bazyli, oprowadzając po krużgankach opactwa. Następnie dziewczyny uczyły się tańca belgijskiego, po czym poznały historię zegarów słonecznych od pracowników Muzeum Przypkowskich z Jędrzejowa. Po poczęstunku odbyła się loteria fantowa prowadzona przez pana Damiana Zegadło z Centrum Wolontariatu w Kielcach. Oprócz wspomnianego ks. Andrzeja Kalety, biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej, spotkanie swoją obecnością uświetnili ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas, ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas diecezji kieleckiej, pan Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty oraz pan Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa. Nad całością spotkania czuwał błogosławiony Wincenty Kadłubek, patron naszej diecezji oraz ojcowie cystersi na czele z ojcem Jakubem Zawadzkim.                                                        FOTO - zobacz

 

Dzień Rodziny

„Rodzina na dobre i na złe”

Pod takim hasłem obchodziliśmy 4 czerwca 2018r. Dzień Rodziny. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną dla rodziców. Pani Dyrektor przywitała zebranych gości oraz złożyła życzenia z okazji minionego Dnia Matki, Dnia Dziecka i zbliżającego się Dnia Ojca.

Na początku wystąpili nasi najmłodsi czyli przedszkolaki i grupa zerowa,  którzy zaprezentowali wiersz dla mam i śliczną piosenkę dla tatusiów. Tuż po nich krótki montaż słowno–muzyczny przedstawiła klasa V. Następnie rozpoczął się Koncert Życzeń. Dzieci poszczególnych klas złożyły życzenia i podziękowania swoim rodzicom śpiewająco. Klasa VII ponadto odegrała skecz pt. „Superniania”. Gromkie brawa otrzymały dziewczynki z klas III i IV tańczące taniec hiszpański. Punktem kulminacyjnym akademii była bajka „Trzy świnki” w wykonaniu młodych aktorów z koła aktorskiego realizowanego w ramach projektu „Razem po sukces”. Wszyscy prezentujący swoje talenty zebrali zasłużone oklaski. Oczywiście najwięcej emocji dostarczyły występy najmłodszych artystów.

Po występach każde dziecko wręczyło swoim rodzicom słodki upominek, w postaci ciasteczek upieczonych przez naszych uczniów.

Kolejną częścią uroczystości były dmuchane atrakcje na placu szkolnym. Bogaty zestaw zabaw przyprawiał o zawrót głowy. Była zjeżdżalnia, trampolina, tor przeszkód, ale największym powodzeniem, nie tylko wśród dzieci, cieszyły się żywe piłkarzyki.

Nie zabrakło również czegoś dla ciała. Uczniowie otrzymali lody, wafelki i soczki, natomiast wszyscy obecni mogli poczęstować się kiełbaską z grilla przygotowaną przez panie z kuchni. Dzień Rodziny 2018 na pewno był dniem udanym, dopisały zarówno humory jak i pogoda.

 

Serdecznie dziękujemy za wkład finansowy Radzie Rodziców, która ufundowała atrakcje w postaci placu zabaw oraz Zarządowi Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnemu za zakupienie kiełbasek.

FOTO - zobacz

 

Aktualności

Kontakt

  • Społeczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Drugni
    Drugnia 28
    26-015 Pierzchnica
  • (41) 353 90 14
    kom.798 416 114

Galeria zdjęć